Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

İskoçya’daki Kilmartin Müzesi’nde 3 Eylül’de sergilenmeye başlanan ve Yukarı Largie Taş Ocağı’na ithafen Yukarı Largie Kadını olarak adlandırılan kadın hakkında çok az şey biliniyor olsada adli tıp sanatçısı Oscar Nilsson, tarafından yaşadığı zamanda nasıl görülebileceği ilgili yaptığı rekonstrüksiyon( Yeniden aslına en uygun yapımı – mimaride eldeki veri ve kalıntılarla orjinal uygun yeniden yapılması) çalışmasıyla büstünü yaptı ve Erken Tunç Çağında nasıl görünmüş olabileceğini ortaya çıkardı.

Yukarı Largie Kadını’nın kazılarda bulunmasının ardından yapılan iskelet ve diş analizleri, kadının tahmini 20’li yaşlarında öldüğünü ve hastalık ya da yetersiz beslenme dönemleri geçirdiğini ortaya koydu. Müzeden yapılan açıklamada , radyokarbon tarihlemesinde, kadının MÖ 1500 ile MÖ 2200 yılları arasında, Erken Tunç Çağın zamanında yaşadığını ortaya koydu.

Kemiklerden elde edilen farklı izotoplara veya stronsiyum ve oksijen durumları incelendiğinde Largie Kadınının ,İskoçya’da büyüdüğü anlaşıldı, fakat araştırma ekibi tam olarak DNA’sını çıkaramadı, bu nedenle ten, göz ve saç rengi de dahil olmak üzere etnik yapısı bilinmiyor.

İskoçya’daki Kilmartin Müzesi’nde 3 Eylül’de sergilenmeye başlanan Largie Kadını Oscar Nilsson, yaptığı rekonstrüksiyon ile geyik derisinden bir kıyafet giyen, koyu renk örgülü saçlı genç bir kadını yakınındaki birine bakıyor gibi gösteriyor.

Ancak arkeologlar mezarında Beaker çanak çömlek parçaları buldu; bu da onun, halklarının çan şeklindeki beherlerinden adını alan Beaker kültürünün bir parçası olduğunu düşünüyorlar.
Araştırmacılar Beaker kültürünün Orta Avrupa’da yaşayan ve köklerinin Avrasya Bozkırlarından gelen insanlarla başladığını öne sürüyor. 

Paylaş: