Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Yunuslar Sahiden Gülümsüyorlar Mı? - Veterinersitesi.com

Hayvanlar aleminin en zeki hayvanı olan yunuslar zekasıyla ve insana dost yaklaşımıyla ,sevimliliği ile denizlerin en çok sevilen hayvanları arasındadır. Bu yunuslar oyunculuğuyla insanlar tarafından çok sevilir.1960 ve 70’li yıllarda yayınlanan “Flipper” dizisiyle “Afalina” adı verilen şişe burunlu yunuslar insanlar arasında en tanınan en ünlü yunus türüdür. Bir çok yunus türü vardır.Bazı yunus türlerinin ömrü diğerlerine göre daha kısadır.Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye denizlerinde de yunuslar; yaşam alanlarının kaybı, deniz ve ses kirliliği, deniz trafiği, tesadüfî olarak balık ağlarına takılmaları ve kasti öldürme gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Yapılan çalışma ve gözlemler; gösteri yunusu olarak havuzlarda tutsak edilen yunusların yaşamlarının doğadaki hemcinslerine göre daha kısa olduğunu gösterir.Beton havuzlarda yaşayan yunuslar daha kısa ömürlüdür.Doğal ortamında yunusların ömrü ; Pantropik benekli yunusu: 40 yıl ,çizgili yunuslar 55-60 kadar yaşar.

Ülkemizde Canon işbirliğiyle yürütülen proje, Akdeniz (Kaş-Kekova) ve Ege Denizi’nde (Dilek Yarımadası Milli Parkı) yaşayan yunusların dağılım alanlarının belirlenmesi, yöre halkında doğa ve tür koruma çalışmaları konusunda farkındalık yaratılması ve yunusların neslinin devamına yönelik koruma çalışmalarına veri sağlanması projenin hedefleri arasındadır.

Sakarya'da sahile vuran ölü yunuslar için bölge halkı tepkili
,2020 Şubat ayında Sakarya’nın Kacoali ilçesinde sahile vuran yunusun görüntüsüyle yürek sızlattı. İnsanoğlunun acımasızlığı bir kez daha gösterdi.Defalarca kurşunlanan ,yüzgeçleri ve kuyruğu kesilen yunusun içler acısı görüntüsü
Paylaş: