Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Dünyaca ünlü Terracotta Ordusu, Çin’in ilk imparatorunun mezarına bir ölüm sonrası koruma olarak eşlik etmek için inşa edildiği düşünülmektedir. Çin’deki tüm beylikleri yenip savaşan devletler dönemine son veren Qin Shi Huang, Qin Hanedanını kurarak kendini imparator ilan etmiştir.

Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın muhafız birliklerini temsil eden binlerce ayrıntılı gerçek boyutlu pişmiş toprak asker modeline ev sahipliği yapmaktadır..Tarihçi Si Maqian’in kaydettiğine göre, Qin Shi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsur yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.

Buradaki tüm askerlerin yüzü, doğuya bakmaktadır. Her biri uzun bir mızrak, dragger veya halberd ile donanmıştır. Her figür, yüz özellikleri ve ifadesi, kıyafetleri, saçları ve jestleri bakımından farklıdır ve o dönemin askeri, kültürel ve ekonomik durumunu yansıtır. 

Qin dynasty bronze chariot and horses.jpg

Tarihçilere göre askerlerin yüzlerinin gerçek insanlar baz alınarak yapıldığını düşünmektedir..

Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.

Bu görkemli ordunun “İlklerin imparatoru” olarak bilinen Qin Shi Huang mezarını koruduğuna inanılır.

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir.

Qin Shihuang Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Paylaş: