Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Topkapı Sarayı yapılış amacı;Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentinin İstanbul olması karar verildikten sonra, yönetim Sarayı ve hanedanlık ikametgahı olarak kullanılmak suretiyle inşaa ettirilmiş ve kısa bir süre sonra 1473 yılında tamamlanmıştır. Topkapı Sarayı, 19. yüzyıla kadar eklenen yapılarla genişlemiştir.

Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethi ile bir Cihan imparatorluğu’na dönüşen Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarına ev sahipliği ,devletin idare merkezi amacıyla yapılan Topkapı Sarayı sade mimarisinin ardında ışıltılı hazineler ,dünyayı değiştiren siyasi ve sosyal hikayelerle karşımıza çıkmaktadır .

Topkapı Sarayı'nın Tarihi Hikayesi | Blog | Elite World Hotels

Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin idari yapısını anlamak ,saray yaşamını gözlemlemek ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu zenginliklere tanık olmak için mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir.

Sarayda Osmanlı Devleti’nin idari binaları ve padişahın ailesinin yaşadığı harem dışında Hazine, Kutsal Emanetler, Silah Koleksiyonu Padişah Portreleri ,Mutfak ve Porselen bölümler ziyarete açıktır.

Topkapı Sarayı Gezi Rehberi : Nerede? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul’un fethi ile Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentinin İstanbul’a taşınmasının ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen veFatih Sultan Mehmet’ten itibaren 31. padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi; padişahların da evi olmuştu.

AKINCI 944 - Dolmabahçe Sarayı İstanbul
Topkapı Sarayı'nın Tarihi ve Mimari Özellikleri – Legacy Ottoman Blog

Saray 380 yıl boyunca Osmanlı devletin idari merkezi ve padişah ailesinin yaşam yeri olan Topkapı Sarayı Cumhuriyetin ilanından sonra 3 Nisan 1924 tarihinde itibaren müze olarak hizmet vermeye başladı ve o günden bu yana yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alan kaplayan Topkapı Sarayı yapıları, mimarisi, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden ve ziyaretçi sayısı en yüksek müzelerden biri olarak yaşamına devam etmektedir.

TOPKAPI SARAYI MÜZE ZİYARETİ

Pazartesi hariç haftanın hergünü ziyarete açıktır.

Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı ile köşk ve kasırlar 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı ile köşk, kasır ve müze gişelerinden 09:00 – 17:00 saatleri arasında bilet alınabilir.

Giriş ücreti (2021 yılı itibariyle):100 tl Öğretmen ve 18 yaş altı öğrencilere bedava.Eğer 60 tl karşılığı müze karı çıkartırsanın 1 yıl boyunca tüm müzeleri ücretsiz gezebilirsiniz.

Paylaş: