Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Terviye, kelimesinin anlamı,suya kanmak, düşünüp tefekkül etmek demektir.

Terviye günü, Zilhicce’nin sekizinci (8) günüdür. Hacılar bugün de Mina’ya doğru hareket ederler, orada yeteri kadar su bulunmadığından önceden kendilerinin ve bineklerin su ihtiyacını bolca karşıladık için bu ad verilmiştir.

İbrahim (Aleyhisselam) oğlu İsmail (aleyhisselamı) kurban etme rüyasını bu gece de görmüş, gördüğü rüyayı tefekkür etmiş bu rüyanın rahmani bir rüya olduğunu bilmiş ve 10 ,günde oğlunu kurban etme işini yerine getirdiği için bugüne tefekkür günü mânâsına gelen Terviye günü denilmiştir.
Terviye günü oruç tutulması hakkında Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur :”Kim Terviye günü oruç tutarsa Allahu Teala o kişiye Eyüp (Aleyhisselamın) sabrına karşılık aldığı sevap kadar sevap verilir.

Terviye gecesini İhya etmek müstehaptır. Bununla ilgili olarak Muaz bin Cebel (Radıyallahu Anh )Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in şöyle buyurduğunu nakleder:

Kim Beş geceyi ibadetle İhya ederse Cennet ona vacip olur bu 5 gece sırasıyla şu şekildedir.

1-Terviye Gecesi

2- Arefe Gecesi

3- Kurban bayramı gecesi

4- Ramazan Bayramı gecesi

5- Şaban ayı ortasında ki gecedir.

Terviye Günü Yapılacak İbadetler:


Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki
; terviye (Zilhicce’nin 8. Günü) günü oruç tutana;Bin köle azadı,Bin deve kurbanı ve Allah yolunda cihada bin at bağışı sevabı verilir.Kaynak:Mübarek gün ve geceler kitabı

Paylaş: