Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Teksir makinası,özellikle de yazılı metinlerin çoğaltılmasında kullanılan aygıta verilen ad.İlk olarak 1903 yılında Amerikalı George C. Beidler tarafından icat edilen ilk fotokopi makinası aslında çoğaltılacak belgelerin fotoğraflarını çekiyordu ama sürecin çok yavaş olmasından ileri çok rağbet görmedi.

Teksir makinesi … – BULMACA ANSİKLOPEDİSİ

Aslında çağdaş elektrostatik fotokopi makinasının muciti Chester Carlson adında bir kişidir.Carlson ,8 Eylül patent başvurusu yaptığı “elektron fotorafçılığı” adını verdiği yöntem Amerikalı Chester F.Carlson tarafından icat edildi.Bu kişi, bir patent yani marka vekiliydi.

Carlson çalıştığı New York patent dairesi içerisindeki işi ise önemli belgelerin pek çok sayıda kopyalarını oluşturmasıydı.İcadına sebep olan ise Carlson eklem hastalığı ile mücadele etmesiydi bu belgelerin el yöntemi ile kopyalanması, oldukça acı veren ve de zahmetli olan bir işlem oluyordu.

Bunun üzerine ise Carlson, ışın iletkenlik üzerine odaklanmış ve mutfağını elektrofotografi amacı ile kullanmaya başlamıştır.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak boş vakitlerinde araştırmalar yapan Carlson, ilk fotokopi makinasını icat etmiş oldu.

Fotokopi Makinesi Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi? | İcatlar

Fotokopi(Teksir) makinası,özel bir kağıda(mumlu kağıt) yazılan metin,aslında bu kağıdın üzerinde bu harflere uygun delikler açar.Böylece hazırlanan mumlu kağıt makinanın özel tamburunun üzerine gerilir.

Bu tamburun üzerindeki mürekkep,deliklerden geçerek baskı yapılacak kağıdın üzerinde mumlu kağıda yazılan harflerin benzerleri olan iz (yazının kopyasını) bırakır.

Mimeograph machine (İspirtolu teksir makinası 1960s & 70s) | bluesyemre

Carlson bu icadının seri üretimi için bir çok şirkete başvursada icadı sadece Battelle Memorial Enstitüsü!nün ilgisini çekti.İlerleyen süreçte fotokopi makinası daha da geliştirilerek üretim hakları Amerikalı şirket Haloid Corparation’a satıldı.Buluşun adı Yunanca Kuru anlamına gelen “xerography” olarak 1959 yılında piyasaya sunuldu.Şirketlein işini büyük ölçüde kolaylaştıran fotokopi makinası büyük rağbet görünce şirket ismini Xerox Corporation olarak değiştirdi.

Paylaş: