Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Sünbül mü Sümbül mü | Nasıl Yazılır

Sümbül çiçeği renkleri.kokusu ve güzelliği  arasında çok sevilen bir çiçektir. Dört mevsim açabilen çiçekleri ile bahar ve Kasım aylarında ekilen ,güzel bir kokuya sahip soğanlıdır bitkidir.Doğru bakım yapıldığında sağlıklı ve uzun ömürlü bir saksı çiçeği olabilir. Bakımı:14-15 derecenin üstünde ve,haftada 2 kez sulanır. Kokusunun güzelliğinden dolayı bir çok sektörde kullanılmaktadır.(Kozmetik,detejan,parfüm gibi)

Bir de Yunan mitolojisine göre Sümbül’ün hikayesi vardır;Sparta Kralı’nın genç oğlu olup yeniden doğuşu simgelemektedir.

Efsaneye göre Yunan mitolojisinde sümbül çiçeği (Hyacinthus), Kral Amyklos’un, yeniden doğuşu simgeleyen Hyakintos adındaki çok yakışıklı bir delikanlı olan oğlundan gelmektedir. Onun bu güzelliği müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı Apollon‘un dikkatinden kaçmamıştır ve ona aşk ile bağlanmıştır.

sümbül

Ancak Batı Rüzgarı olarak bilinen Zephyr  (Zephiros) de Hyakintos’u sevmektedir. Onun bu güzelliği Apollon ve Zephiros arasında kavgaya yol açar. Hyakintos’un  Apollon ile vakit geçirmesine katlanamayan adeta kıskançlıktan deliye dönen Zephiros, ona hastalık derecesinde bağlanır ve esas görevlerini yerine getirmeyi bırakır.

Bir gün Apollo ve Hyakintos disk atma oynarken güçlerini kullanarak diskin hareket yönünü değiştirir ancak disk Hyakinthos’a çarpar ve onun ölümüne yol açar. Bu hüzün ve aşkla Apollon şu sözleri söyler

” Ey sevgili çocuk, ölüyorsun, senin taze ve güzel gençliğini ben kendi ellerimle yıktım, yok ettim. Madem ki ben seninle mezara, yer altına gelemiyorum, madem ki benim yerim göklerdedir, istiyorum ki seni kendim gibi bir ölümsüz yapayım. İstiyorum ki seni, neşeli ve kudretli olduğum zamanlarda görebileyim, ışıklarımla seni okşayayım, koklayayım. Onun için seni çiçek yapacağım. Sen yaşayacaksın. Ben dünyaya yaklaştığım ve ilkbahar kara kışı bozguna uğrattığı zaman sen topraktan baş kaldıracak fışkıracaksın…” bu sözlerden sonra Hyakinthos’un kanının düştüğü yerden bir sümbül boy verir.

Kaynak:Vikipedi,Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi

Paylaş: