Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için


Atacama çölü dünyanın en sıcak ve kurak çölüdür. Özellikle çok az yağış alması ile beraber oldukça kurak bir dönem yaşar. Çok az yağmur gören bu bölge yaşam konusunda da oldukça zorlu bir yer olarak öne çıkmaktadır.

Atamaca çölü Şili’nin kuzeyinde bulunan ve dünyanın en sıcak çölüdür. Batı kısmında büyük okyanus bulunan bu çöl, Kuzeyde Peru ile beraber doğuda ise Arjantin ile Bolivya yer almaktadır. Aynı zamanda Ant Dağları’nın yağmur gölgesinde kalan bir çöl olarak öne çıkar. Bu sebepten dolayı çok az bir yağmur alır ve hatta çoğu zaman hiç yağmur almaz. Atacama çölü Güney Amerika Kıtasında yer almaktadır.

 Atacama çölünün en sıcak ayı ocak döneminde geçmekte ve 17.1 santigrat dereceye ulaşmaktadır. Haziran ayında ise en soğuk dönemini yaşar ve 8.2 santigrat derece üzerinden bu dönemi geçirir.

 Atacama çölü yılın büyük bir zamanını sıcak ve kurak geçirmektedir. Özellikle Ant Dağları’nın Yağmur gölgesinde kalır ve rüzgarların kuru olması ile beraber yağışları oldukça düşük olur.

 Çok rahat ve zorlu şartlara sahip olduğu için Atacama çölü içerisinde canlı oldukça kısıtlıdır. Yalnızca sıcak ve kurak şartlara sahip olan bazı böcek türleri yaşar. Aynı zamanda nadir de olsa bazı 4 bacaklı hayvanlar da bulunmaktadır.

 Atacama çölünde bitki örtüsü genellikle yağan yağmura bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özellikle yağmur yağdığı zamanlarda 200’den fazla çiçek çeşidinin arttığı görülmektedir. Yanmada dönemlerde ise büyük oranda kurak bir dönemle bitkisiz yaşam ortaya çıkar.

Paylaş: