Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

“İsrail’in İstanbul Başkonsolusu Ephraim Elrom, Türkiye Halk Kurtuluş partisi cephesi (THKP-C) liderlerinden Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir ve arkadaşları tarafından kaçırıldıktan sonra 23 Mayıs günü öldürüldü. Elrom’un öldürülmesinden sonra polis başta Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir olmak üzere THKP-C üyelerine karşı baskınlar düzenlemeye başladı. “

Savcı, Mahir Çayan'ı YPG, Hüseyin Cevahir'i KCK üyesi yaptı | soL haber

51 SAAT SÜREN SİBEL ERKAN OLAYI

Mahir Çayan ve Cevahir 27 Mayıs 1971’de İstanbul Maltepe’de boş bir eve sığınmışlardı. 30 Mayıs sabahı ise güvenlik kuvvetleri aldıkları ihbar sonucu evi sardılar. Polisle çatışarak evden çıkmayı başaran Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir, Maltepe Orhangazi caddesi Küçükbağ sokak 8 numaralı apartmanın bahçe duvarından atlayarak içeri girmişlerdi.

“Daha güvenli olur diye üst kata çıkan iki arkadaş Binbaşı Dinçer Erkan’a ait dairenin kapısını kırarak içeri girdiler. Evde bulunan anne Sevim Erkan, 10 yaşındaki oğlu Tamer ve 14 yaşındaki Sibel’in evden çıkmalarına izin verdiler. Ama Sibel tam çıkacakken Mahir Çayan, “Sen kal, bize su getir” diyerek genç kızı alı koydu. İşte 51 saat sürecek olan “Sibel Erkan olayı” böyle başladı. Sıkıyönetim Komutanlığı’na bağlı askerler ve keskin nişancılar evi çember altına almıştı

Tarihte bugün olan olaylar - Bugünün tarihi - doğan ve ölen ünlüler

Sıkı yönetim tarafından kuşatılan evde Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir’le Albay Hayri Çakmak arasında pazarlık konuşmaları yaşanmış ve : “Bu konuşmalar banta alınmıştı. İTÜ’de çözülen bant konuşma kayıtları İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 3 nolu mahkemede 15 Ekim 1971 tarihinde yapılan duruşmada dinlendi.

Bu Sibel Erkan olayı kanlı bitmişti. Hüseyin Cevahir yaşamını yitirmiş ve üzerinde 23 kurşun çıkmıştı. Mahir Çayan ise yaralı olarak ele geçirilmişti.

Bu kaçırılma olayı halkı o kadar etkiledi,uzun süre gündemden düşmedi.O yıl doğan kız çocuklarına Sibel adı verildi.

Paylaş: