Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir.Mevlana;ölüm günü “Hakk’a vuslat”yani ” yaradana kavuşma”(düğün günü-gecesi) saymıştır.”Herkes ayrılıktan bahsetti,bense vuslattan.”der.

 Mevlânâ, 13. yüzyılda yaşamış kaynaklara göre Afganistan’ın Belh şehrinden ailesiyle göç etmiş şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıf alimi.Mevlana 30 Eylül 1207 Afganistan-Belh,17 Aralık 1273 Konya’da vefat etmiştir.

Şeb-i Arus nedir? 744. Şeb-i Arus törenleri ne zaman? Mevlânâ Celâleddîn-î  Rûmî kimdir? - Son dakika haberleri

Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar.Bir başka ifade ile ölüm ” cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır.”Şeb-i Arus töreni Melevilikte “Hamdım,piştim,yandım” diyerek üç kelime ile hayatını özetleyen Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü geceyi anmak için gerçekleştirilen törenlere verilen addır.

Bu törenler başta Konya olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın bir çok bölgesinde yapılmaktadır.Mevlana yapılan bu törenlerle anılmaktadır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız Ariflerin gönüllerindedir.” böyle diyen Mevlana ölümünü sevgiliye kavuşmak olarak kabul etmiştir.

Mevlana’nın Vasiyeti:

Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

Mevlana’nın Hikmetli sözleri:

  • Hırstan kimse padişah olmadı,kanatten kimse ölmedi.
  • Kendini küçük görmeyi bırak. Sen yürüyen evrensin.
  • Adalet nedir,ağaçları sulamak.Zulüm nedir?Dikene su vermek .
  • Gül düşünür,gülüstan olursun.Diken düşünür,dikenlik olursun .
  • Hiçbir mal sizin değil,Neyi bölüşemiyorsunuz?Hiç bir can sizin değil,niye döğüşüyorsunuz.
  • Ey insan!Kaf dağları kadar yüksek olsanda,kefene sığacak kadar küçüksün.Unutma herşeyin bir hesabı var,Üzdüğün kadar üzülürsün.
  • Günün adamı olmaya çalışma,hakikatın adamı olmaya çalış.Çünkü gün değişie,hakikat değişmez.

Paylaş: