Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Samuel Beckett ,13 Nisan 1906 tarihinde İrlanda’nın başkenti dublin’de bir Müteahhitin oğlu olarak dünyaya geldi.İlk eğitimine Dublin’de başladı. 1923’te Dublin College’de modern edebiyat ,Fransızca ve İtalyanca okudu 1927’de üniversiteden mezun oldu Aynı zamanda spor tutkunu bir sporcu olan Beckett ,Belfast ve Paris’te öğretmenlik yaptı. Beckett 24 yaşındayken Trinity Colegen’e öğretmen olarak işe başladı ve burada 1931’de doktora ünvanını aldı.

Beckett için 1930’lu yıllar sık sık ruhsal sorunlar yaşayan yaşadığı bir dönem oldu. 1937’de Paris’e yerleşen ve Beckett 1 yıl sonra bıçaklı bir saldırı girişiminden ağır yaralı olarak kurtuldu.

Piyanist Suzanne düğmesi ile evlendi. Almanlar Paris işgalinden sonra direnişçilere katıldı .1969 yılında 63 yaşındayken Nobel Edebiyat ödülünü alan Beckett hayatının son günlerini Paris’te inzivaya çekilmiş halde yaşarken 22 Aralık 1989 yılında 83 yaşında yaşamını yitirdi.
Beckett ,eserlerinde daha çok yozlaşmanın ve ölümün damgasını vurduğu insanlar yaptık da hareketlerde bir anlam bulmaya yönelik denemeleri konu almaktadır

Paylaş: