Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Sabiha Gürayman:Sadece ilk kadın mühendis değil, aynı zamanda ilk kadın voleybolcumuzdur.Gürayman,Fenerbahçe voleybol takımında oynamıştır.

Sabiha Rıfat Gürayman 1910 yılında Manastır’da dünyaya gelmiştir. Babası subay olan Sabiha Rıfat Gürayman’ın çocukluğu zorlu Kurtuluş Savaşı yıllarında geçmişti. 1925 yılında Nişantaşı Kız Ortaokulu’nu bitirmiş, öğrenimine 1927 yılına kadar da İstanbul Kız Lisesi’nde devam etmişti.

Türkiye'nin İlk Kadın Mühendisi - Sabiha Rıfat GÜRAYMAN

Gürayman’ın mühendis olmayı seçmesinde Atatürk’ün kızların mühendis olmasını teşvik etmesi oldukça etkili olmuştu. O dönemde Atatürk’ün isteği doğrultusunda kızların Yüksek Mühendis Mektebine alınmasıyla İnşaat Mühendisliği’ne başlamıştı. Ona mühendisliğin erkeklere göre olduğunu, bu yüzden denemesine gerek bile olmadığını söyleyenler olsada 1933 yılında okulu tamamlamış, mezun olmuştur.Sabiha Rıfat Gürayman ise Ankara Bayındırlık Baş Mühendisliğine atandı.İlk başlarda Sabiha Hanım’ı çokça yadırgamıştı.

Cesaretiyle Gururlandıran Türkiye'nin İlk Kadın Mühendisi Sabiha Rıfat  Gürayman

Fakat 1933 yılında mezun olan bir kadın mühendis halkın alışık olmadığı bir durumdu. 

Ancak sonrasında özverisi ve azmi ile parlamış, insanların takdirini kazanmıştı. “Dağ başında, şantiye tozuyla” çalışan Gürayman, güzel işlere imza atarak, halk tarafından benimsenmişti. Hatta yaptığı bir köprü halk tarafından “Kız Köprüsü” olarak anıldı. Gürayman, bu yolda kendisinin ve tüm kadınların önünü açan Atatürk’e duyduğu saygı ve minneti her zaman belirtmişti. Öyle ki Anıtkabir’i inşa eden ekipte Kontrol Şefi olarak görev yaptı. Sadece burada da değil, aynı dönem TBMM inşaatında da görev yapmıştı. Yıllardır köprüler, okullar, hastaneler, halk evleri, binalar yapan Gürayman Anıtkabir inşaatı ile diğer ülkelerde büyük yankı uyandırdı.

İlk Kadın İnşaat Mühendisi Sabiha Gürayman

Yunanistan Başkanı Venizelos, Gürayman ile tanıştığında bu durumu “Hayatımda ilk defa büyük bir işin başında bir kadın görüyorum. Sizi gerçekten tebrik ederim.” sözleriyle ifade etmiştir.

Cesaretiyle Gururlandıran Türkiye'nin İlk Kadın Mühendisi Sabiha Rıfat  Gürayman

Hiç yılmadan çalışan,her türlü muhalefete direnen ve bir kadın olarak yaşadığı dönemde kendine saygın bir yer edinen ve herkesin takdirini toplayan Sabiha Rıfat Gürayman 4 Ocak 2003 tarihinde 93 yaşında İzmir’de yaşama gözlerini yummuştur.

Paylaş: