Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

RENK KÖRLÜĞÜ:Genellikle kalıtımsal bir bozukluktur.Tam renk körlüğünde hiç renk görülmez ve tüm renkler mavi ya da sarı algılanır.

Çok nadir görülen bir hastalıktır.

RESİTAL:İlk başlarda sadece piyano ile tek bir sanatçının verdiği konser iken günümüzde tüm çalgılar ile şarkı ve dans gösterileri için kullanılmaktadır.

RETİNA:Işık,karanlık ve renk görme için çubuk ve koni biçimli asıl görme hücreleri ile birlikte sinir hücrelerini içeren ağ katmanı.

RADYASYON : Işınların yada yüklü veya yüksüz parçacıkların,uzayda bir doğru boyunca yayılmasına verilen isimdir. Radyosyonların boşluktaki yayılma hızı ışık hızına eşittir.Belli dozu aşan radyasyonlar tüm canlılar için öldürücüdür.

RADYOTERAPİ : X ışınlarını biyolojik etkilerine dayanan sağaltım yöntemi ışınların yıkıcı etkisinden yararlanarak kanserli hücrelerin büyümesini önlemek ve sağlam hücreleri koruyarak hastayı tedavi etmekte kullanılır.

RAŞİTİZİM : Özellikle hızlı gelişme döneminde çocuklarda görülen D vitamini eksikliğine bağlı olarak beden de kalsiyum ve fosfor dengesinin bozulması sonucu kemik bozukluklarına yol açan hastalıktır. Raşitizm olan çocuklarda oturma ayağa kalkma ve yürümede gecikmeler oluşur.

Paylaş: