Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Piramitler,firavun mezarlarını korumak amacıyla yaptırılan Mısır’ın ilk taş yapıları.Üçüncü sülaleye denk kral mezarları mustabalardan oluşurdu.Mustabalar ,yamul biçimli höyüklerdi ve bir tören odasını gizlemek amacıyla kuyu mezar üstüne yapılırdı.

Antik Mısır Mimarisi - Adakoğlu İnşaat

Piramit,bu mustabaların geliştirilmiş biçimidir. Firavun Zozer’in Sakkara’da yaptırdığı ilk piramit Altı mustabadan oluşur ve yaklaşık Altmış(60)metre yüksekliğindedir.Dördüncü(IV) sülalenin mezarlarını kurucusu olan firavun Senefru,Zozer’inkine oranla daha gelişkin Üç(3) piramit daha yaptırdı.Medyum piramidi önce kademeli,yapılmıştı sonradan bu kademeler düzleştirildi.

Mısır Gize Piramitleri | obilet.com - Blog

Dahşur’daki iki piramitden biri eşkenar dörtgen biçimindedir,ötekinin eğimi ise çok azdır.Daha sonraki klasik dönemde piramit olarak Keops,Kefren ve Mikerinos’un mezarları ile birlikte Gize bütünü göze çarpar.En büyükleri Keops piramididir ve dünyanı yedi harikasından biri sayılır.Klasik dönemden kalma bu dev anıtlar en kusursuz piramitler sayılır.

Piramitler, firavunlar, 5 bin yıllık gizemli tarih: Mısır gezi rehberi -  Gezi Rehberi Haberleri

Önceleri piramitlerin iç bölümleri süslenmezken dördüncü sülale döneminde Firavun Unas,piramidinin içini süsletti ve mezar odasının duvarlarına piramit metinleri denilen yazılar kazdırdı.

Dünyanın 7 Harikası'ndan Biri: Gize Piramitleri Neden Gizemli? | Ege Yapı

Piramitlerin yapım amacı kralın bedenini ve onunla birlikte gömülen mal ve mülkü korumak amacıyla yaptırıldı.Eski Mısırlıların dinsel inançlarına göre bedenin gökyüzüne çıkıp Ra’ya ulaşacağına inanılır ve piramitlerin gökyüzüne bir merdiven olduğuna inanılırdı.

Piramitlere yalnızca cenaze ile ilgili armağanlar götürülürdü ve krallara bu anıtların yakınında kurulan tapınaklarda tapılırdı.

Giza Piramitleri'nde şaşırtan keşif
Giza piramidi

Mısır’ın çeşitli bölgelerinde III.- XVII. sülalelerin egemenliği arasında yapılmış yaklaşık Seksen(80) kadar piramit bulundu.

Aynı piramitlere benzeyen ve Kolomb öncesi dönemden kalma anıtlara Meksika’da da keşfedildi.Fakat Meksika’da bulunanlar yalnızca bir kutsal yerin temelini meydana getiriyordu.Toetihuacan’daki güneş piramidinin görünüşüde en büyük Mısır piramidi kadar göz kamaştırıcıdır.

Paylaş: