Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Otto Kretschmer ,1 Mayıs 1912 yılında Polonya’da doğmuştur.1929 yılında daha 17 yaşındayken İngiltere’ye gidip ingilizce öğrenmiştir. 

Nisan 1930´da askeri eğitim almaya başladı.Daha sonra 3 ay okul gemisi Niobe ve bir yıl Emden hafif kruvazöründe görev yaptı.

İlk denizaltı komutanlığını U-35’te yaptı.

Germany - Autograph of submarine captain Otto Kretschmer - Catawiki

Savaşın başlaması  ile Eylül 1937´de U-23´e atandı. En önemli başarıları silahlandırılmış ticari kruvazörler Laurentic (18.724 ton), Patroclus (11.314 ton) ve Forfar (16.402 ton)´ı batırmak oldu .

17 Mart 1941´de denizaltısı (U- 99) batırılıp esir alındığı güne kadar 47 gemiyi batırmayı başarmış ve toplamda 274.333 tonluk skoru ile savaşın en yüksek tonajda gemi batıran kaptanı olma unvanını kazanmıştır.

Kretschmer, Otto : K

Son seferinde Schepke´nin komutasındaki U-100 ile birlikte 11 gemi batırmayı başardılar. Bütün torpidolarını harcayarak dönüş yoluna geçmiş olan U-99 HMS Walker tarafından su altı bombaları ile saldırıya uğrayacak ve aldığı yaralar nedeniyle su üstüne çıkmak zorunda kalacaktı. Su üstüne çıkar çıkmaz HMS Walker üzerlerine makineli tüfeklerle taciz ateşi açmaya başladı. Bundaki gayeleri personelinin denizaltıyı terk etmesini sağlamak ve batmasına izin vermeden ele geçirmekti. Normal şartlarda sabotaj ekibinin denizaltının makine dairesinde imha patlayıcılarını çalıştırıp geminin batmasını sağlaması gerekirdi ancak cephaneliğin kapısının sıkışması sonucu bunu başaramadılar. Bu durumu sezen çarkçıbaşı Schröder sarnıçların vanalarını açıp denizaltının içinin su ile dolmasını sağlamak üzere içeri atladı. Sarnıçların açılması ile birlikte de U-99 son kez okyanusun derinliklerinde çarkçıbaşısı ile birlikte sonsuza kadar kayboldu.

 Bu olay üzerine 6,5 ay boyunca İngiltere´de daha sonra Kanada’da Bowmanville kampında 1947 yılına kadar savaş esiri olarak tutuldu.

Esaret bitince 1955 yılında yeniden kurulan Alman donanmasına katıldı ve 1. Eskort Birliğinin komutanı oldu.

1958 Kasımında Amfibik Birlikler komutanlığına atandı. 1965 Mayısın da NATO Baltık Filosu komutanlığı görevine getirildi.

1970 Eylül ayında Filo Amirali olarak emekli oldu.

uboat.net - The Men - The Interviews - Otto Kretschmer

Otto Kretschmer 1998 yılında tuna nehri’nde bindiği teknenin kaza geçirmesi sebebiyle hayatını kaybetmiştir.(vikipedi)

Paylaş: