Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Vatan Bayrak Masa Üstü Abd Amerika Bayrağı Türk Bayrağı Ikili Krom Direk  Usa | Trendyol

ABD Gözüyle(Tarih kurumu orijinal metni)

Türkiye tarihleri ile ABD diplomatik etkileşim günlerine geri Türkiye Osmanlı’da olarak biliniyordu. Devletler, 1831’de diplomatik ilişkiler kurduktan sonra, 20 Nisan 1917’de ABD’nin I. Dünya Savaşı’na girmesine kadar diplomatik ilişkilerini sürdürdüler . Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu dağıldı ve onun yerine modern Türkiye devleti ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri 1927’de ilişkileri yeniden kurdu.

Tanıma

Karşılıklı Tanıma, 1830 .

Her ikisi de köklü devletler olan Osmanlı İmparatorluğu (Türkiye) ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilk resmi diplomatik angajman ve tanıma eylemi, 11 Şubat 1830’da, Kaptan James Biddle , David Offley ve Charles Rhind’den oluşan bir ABD müzakere heyetinde gerçekleşti. Türk Dışişleri Bakanına itimatnamelerini sundu. Biddle, Offley ve Rhind, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında bir denizcilik ve ticaret anlaşması müzakere etti.

Diplomatik ilişkiler

Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomatik İlişkilerin Kurulması ve Amerikan Elçiliği, 1831.

Diplomatik ilişkiler ve Konstantinopolis’teki (İstanbul) Amerikan Elçiliği, 13 Eylül 1831’de David Porter’ın Charges d’Affaires olarak kimliğini sunduğunda kuruldu .

Amerikan Elçiliğinin Büyükelçilik Statüsüne Yükseltilmesi, 1906.

Amerikan Elçiliği, John GA Leishman’ın 5 Ekim 1906’da Büyükelçi olarak itibarını sunmasıyla 18 Haziran 1906’da Büyükelçilik statüsüne yükseltildi .

Diplomatik İlişkiler Kesildi, 1917.

Türkiye, 20 Nisan 1917’de ABD’nin 4 Nisan 1917’de Almanya’ya savaş ilan etmesinin ardından ABD ile diplomatik ilişkilerini kesti .

Diplomatik İlişkiler Yeniden Kuruldu, 1927.

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, 17 Şubat 1927’de Angora , Türkiye’de bir not alışverişi sonrasında yeniden ilişkiler kurdu .

Paylaş: