Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Orhan Pamuk - Biyografya

Orhan Pamuk 1952‘de İstanbul ilinde Nişantaşı semtinde doğup büyüdü. İsveç Akademisi tarafından verilen 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olan Pamuk, bu ödülü alan ilk Türk yazar olarak tarihe geçti.

Otobiyografik kitabı İstanbul’da anlattığı gibi Pamuk, çocukluğundan yirmi iki yaşına kadar yoğun bir şekilde resim yaparak ve gelecekte ressam olacağını düşleyerek yaşadı. Liseyi İstanbul’daki Amerikan lisesi Robert College’de okudu.Yüksek öğrenimini

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başladı üç yıl mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verdi.Bu kararından sonra tekrar İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu,ama gazetecilik yapmadı.Orhan Pamuk, yirmi üç yaşından sonra romancı olmaya karar vererek her şeyi bıraktı ve eve kapanıp yazmaya başladı.

İlk romanı Cevdet Bey ve Oğulları yedi yıl sonra 1982′de yayımlandı. İstanbullu zengin ve Pamuk gibi Nişantaşı’nda yaşayan bir ailenin üç kuşaklık hikâyesi olan bu roman, Orhan Kemal ve Milliyet roman ödülleri aldı. Pamuk ertesi yıl Sessiz Ev adlı romanını yayımladı ve bu kitabın Fransızca çevirisiyle 1991 Prix de la découverte européene’i kazandı.

Venedikli bir köle ile bir Osmanlı alimi arasındaki gerilimi ve dostluğu anlatan romanı Beyaz Kale (1985), 1990′dan sonra da başta İngilizce olmak üzeri pek çok dilde yayımlanarak Pamuk’a uluslararası tanınmasını sağladı. Aynı yıl Pamuk, eşiyle Amerika’ya gitti ve 1985-88 arasında New York’ta Columbia Üniversitesi’nde “misafir alim” olarak bulundu. aracılığıyla anlatan Kara Kitap adlı romanı Amerika’dayken yazdı ,kitap 1990′da Türkiye’de yayımladı. Fransızca çevirisiyle Prix France Culture (ödülünü) kazanan yazar , romanı sayesinde hem Türkiye’de, hem de yurt dışında tanınır oldu.

Yazarın 1991′de Rüya adını verdiği bir kızı oldu. 1994‘te Türkiye’de yayımlanan ve esrarengiz bir kitaptan etkilenen üniversiteli gençleri konu aldığı , Yeni Hayat adlı romanı Türk edebiyatının en çok okunan kitaplarından biri oldu. Benim Adım Kırmızı adlı romanı 1998‘de yayımladı. Bu kitapla Fransa’da Prix Du Meilleur Livre Etranger, İtalya’da Grinzane Cavour (2002) ve International Impac-Dublin ödülünü (2003) .Uluslararası ve Türk gazete ve dergilerine yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 yılında Öteki Renkler adıyla yayımladı.Konusu Doğu Anadoluda ki Kars şehrinde geçen “Kar ” adlı kitabını 2002‘de yayımladı.Roman New York Times Book Review tarafından 2004 yılının en iyi 10 kitabından biri seçildi.Yazar halen Nişantaşı’nda doğdu evde yaşamaktadır.

ESERLERİ:

ROMAN: Cevdet Bey ve Oğulları (1982), Sessiz Ev (1983), Beyaz Kale (1985), Kara Kitap (1990), Yeni Hayat (1994), Benim Adım Kırmızı (1998), Kar (2002), Masumiyet Müzesi (İstanbul 2008).

SENARYO: Gizli Yüz (1992).

ANI / DENEME: Öteki Renkler-Seçme Yazılar ve Bir Hikâye (1999), İstanbul (2003), İstanbul: Hatıralar ve Şehir (anı, İstanbul 2003), Babamın Bavulu (anı, İstanbul 2007), Manzaradan Parçalar (yazılarından ve söyleşilerinden seçmeler, 2010), Saf ve Düşünceli Romancı (Harvard Üniversitesi’nde verdiği Norton Dersleri, 2011).

Paylaş: