Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

1852-1909 yılları arasında yaşamış olan İspanyol besteci ve gitarist Francisco Tárrega, Nokia’nın meşhur zil sesi Nokia Tune’un bestecidir. Francisco tarrega  21 Kasım 1852 Villarreal’de – İspanya’da dünyaya geldi.

Tarrega, büyüdüğü şehirde kör olan bir sokak müzisyeni olan Manuel Gonzalez’ den (takma adı Marina’nın körü) gitar öğrenmeye, bar piyanisti Eugenio Ruiz’le çalışarak piyano öğrenir.1862 yılında Julian Arcas’ın Castellon’da verdiği bir konsere gider.

Francisco Tarrega: Nokia'nın İkonik Zil Sesinin Bestecisi Kimdir?

Küçük Tarrega maestro önünde çalar ve Arcas, Barcelona’da ona ders vereceğine söz verir. Tarrega Barcelona’ya gider ama Arcas’ı bulamaz.Ama müzik tutkusundan vazgeçmez.1877 yılında lhambra Tiyatrosu’nda ilk defa sahneye çıkar ve büyük başarıya ulaşır.1880- Madrid’de bir konser verir. “ La Correspondencia de Espana” gazetesinde: “müzikli bölüm M. Tarrega tarafından üstlenildi. O Gitar’ın ‘Sarasatesi’dir. Daha iyi bir şey duyulmadı; gitarla daha iyi bir yorum yapılamaz” denir.1898 Tarrega hastalanır ve dizlerinde romatizma ağrıları yaşamaya başlar. İlerleyen yaşlarda Tárrega’nın tırnakları zayıflar. Bu yüzden 1902 yılı itibarıyla o zamana dek uyguladığı tırnakla çalma tekniğinden vazgeçip tellere sadece parmak ucuyla, yani tırnak değdirmeden vurmaya başlamıştır. 15 Aralık 1909 tarihinde Barselona-İspanya’da yaşamını yitirir.

28 Ocak 1961’de Tarrega’nın tabutu Castellon’daki mezarlıktan alınmış ve bir anıt mezara konulmuştur.

Kaynak:Vikipedi

Paylaş: