Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Uyku her canlının fizyolojik gereğidir. İnsanlarda uyku ihtiyacı yaşa göre değişir. Genel olarak yeni doğan bir bebek ortalama 18-20 saat, çocuklar 12-14 saat, ergenler 7 – 9 saat,yaşlılar ise 5-7 saat arasındaki uyku süresi normal sayılır.
Uyku sırasında göz kapakları dışında kaslar gevşer, refleksler azalır, tansiyon düşer,kalbin atışı yavaşlar,enerji metabolizması azalır, solunum ritmi yavaşlar, terleme artar, vücut ısısı düşer, böbrekler dışında tüm salgı bezleri azalır, uyuyan kişinin duyarlılığı tat ve koku alma alanı azalır. Ses, dokunma, acı gibi his ve duyular azda olsa azalır.
Uyku süresinin bozulması çoğunlukla strese bağlı olarak, bazen beyin hastalıkları, tifo,menenjit, alkol , tütün tüketimi, uyku ilacı almak,çok fazla ilaç içmek , iç salgı ya da metabolizma zehirlenmeleri,beyin sapındaki tümör,travma lezyon gibi nedenlerlede ortaya çıkabilir.

Narkolepsi kısa süreli, dayanılmaz bir uyku gereksinim şeklinde ortaya çıkar, bu durumdaki kişilerin yaşam kalitesini düşürür.
Uyku aynı zamanda bir bilinçaltını da harekete geçirir. Uykudaki kişinin rüyalar görmesine yol açar. Uzmanlar bazı insanların rüyalarını hatırlamasa bile herkesin uykusunda rüya gördüğü kabul edilir.Rüya anında göz kapaklarında belirli bir titreşim oluşur. Kişi tam bu anda uyanırsa gördüğü rüyayı hatırlar.

Paylaş: