Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Mustafa Taşar Gaziantep’te doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde yaptı. İlk kamu görevine 1976 yılında Gaziantep’te Birleşmiş Milletler Projesi çerçevesinde kurulan Küçük Sanayi Geliştirme Projesi (KÜSGEM)’de yönetci olarak başladı.

1980 – 1983 yılları arasında DPT Müsteşarlığı’nda Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 20 Mayıs 1983 tarihinde, Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Anavatan Partisi eski logosuna dönüyor - Son Dakika Flaş Haberler

8 Haziran 1983 yılında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olan Mustafa Taşar, 6 Kasım 1983’de 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Grubu Üyeliği, Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

18. Dönem Ankara Milletvekili olarak mecliste bulundu. 47. Ve 48. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Devlet Bakanı olarak görev aldı.

20. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçilerek Meclisi’ne giren Mustafa Taşar, 53. Hükümet’de Çevre Bakanı olarak görev aldı.

55. Hükümet’te Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu.

21. Dönemde tekrar Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye giren Mustafa Taşar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, Genel Başkanvekili görevini yürüttü.

57. Cumhuriyet hükümetin de Turizm Bakanı olarak görev aldı.

Mustafa Taşar

3 Ocak 2007 tarihinde İzmir istikametinden Ankara yönüne gelmekte olan Mustafa Taşar’ın kullandığı 06 YKJ 22 plakalı özel otomobil, saat 19.40 sıralarında Afyonkarahisar Çevre Yolu Köprülü Kavşağı’nda havanın yağışlı ve yolun kaygan olması nedeniyle virajı alamayarak şarampole devrildi. Kazada, Mustafa Taşar olay yerinde öldü. 5 Ocak 2007 tarihinde Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

Mustafa Taşar, evli ve iki çocuk (Emre ve Gonca) babasıydı.

Mustafa Taşar’ın yayınlamış olduğu kitaplar.

1983’den 2000’li Yıllara Anavatan

Siyasi Nükteler

Refah Partisi Gerçeği

Taşar Davası

Milliyetçilik Muhafazakarlık Demokrasi

Türkiye’nin Düşünce Gündemi

Kaynak:TBMM.gov.tr.,yerel gazete haberleri

.

Paylaş: