Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Savaş zamanı Montrö Antlaşması ; Eğer Türkiye savaşın taraflarından değilse,barış dönemindeki gibi tarafsız devletlerin gemilerinin geçmesine izin verilirken,savaşan devletlerin gemilerinin geçmesi yasaklanmıştır.

Eğer Türkiye savaşın taraflarından ise veya kendini bir savaş tehdidi içinde hissederse geçişlere izin verilmesi Türkiye’nin kararına bırakılmıştır. Bu gibi bir savaşa dahil olma durumunda ya da güvenlik tehditi oluşması durumunda Türkiye kendi güvenliğini sağlayacak şekilde boğaz geçişini düzenleme hakkına sahiptir.

Barış Zamanı Montrö Antlaşması Kuralları;

Türkiye Cumhuriyeti Montrö Anlaşması ‘na göre barış zamanı tüm devletlerin ticaret gemilerinin geçmesine izin vermeyi kabul etmiştir.

Barış zamanlarında savaş gemilerinin geçmeside belli kurallara bağlanmıştır. Boğazlardan geçiş belirli tonajın altında bulunan bazı sınırlamalar getirirken,Karadeniz’e kıyısı olmayan devletlere ait büyük savaş gemilerinin gecişi yasaklanmıştır. Fakat Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin gerekli izin ve bildirimleri usulune uygun yapması durumunda, tek başına geçme şartlarının sağlanması durumunda boğazdan geçişe izin verilmektedir.

Paylaş: