Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Mete veya Mao-tun, MÖ 209 – MÖ 174 arasında hüküm sürmüş Türk-Hun (Hiung-nu) hükümdarıdır.Tarihçiler Oğuz Kağan destanında ki Oğuz kağan ile Mete’nin aynı kişi olduğu düşünmektedirler.

Asya Hun Devleti Kurucusu, Bayrağı, Haritası, Başkenti ve Özellikleri  Hakkında Bilgiler: Asya Hun Devleti Kuruluşu ve Hükümdarları - Son Dakika  Haberler
,Asya Hun imparatorluğu’nun bayrağı

Çin kaynaklarında göre Mete Han’ın hikayesi , Asya Hun imparatorluğu’nun kurucusu olan Teoman, oğlu Metehan yerine üvey annesinin etkisiyle Metehan’ın üvey kardeşi olan diğer oğlunu tahta çıkarmak istedi.

hunempire Instagram posts - Gramho.com
Teoman

Törelerine göre Türk hatundan olan, has bir Türk’ün tahta geçmesi gerekiyordu. Metehan’ın üvey annesi Çinliydi. ve Çinli kadından olan çocuk tahta geçemezdi. Bu sebeple üvey annesi, Metehan’ın babasını doldurdu ve Mete’yi komşu kavim olan Yüeçiler’e rehin olarak gönderdi.

Metehan
Mete

Babası, ardından Yuezhi’lere savaş ilan ederek Mete’yi öldürtmek istedi. Mete, babası Teoman’nın Yuezhi’lerin topraklarına girmeden Yuezhi’lerin elinden kaçtı.

Babası bu kadar zorlukları atlatmasının ardından hakkını vermek için emrine on bin çadırlık bir birlik verdi.Ancak bununla yetinmeyen Mete öz babasını, üvey annesi ve kardeşlerini öldürerek İmparatorluğun başına geçti.

Paylaş: