Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Fatih Keçelioğlu ile Maya Takvimi ve bilincin evrimi

Maya takvimi, Kolomb öncesi Mezoamerika’da ve dağlık Guatemala ile Veracruz, Oaxaca ve Chiapas, Meksika’daki birçok çağdaş topluluk tarafından kullanılan bir takvimler sistemi. Maya takvimine göre her bir yıl her biri 20 günlük 18 aydan oluşuyordu. Ayrıca “haab” denilen 5 ekstra gün daha vardı.

Mayaların 40’tan fazla yerleşim biriminde M.S 600-900 yılları arasında kullanılan Haab takvimi, önemli olayların başlangıcını takip etmek için kullanılıyordu. 

2012’de kıyamet senaryolarının çıkmasına neden olan Maya Takvimi, tekrar gündeme gelen takvimi Fullbright Pablo Tagaloguin yorumlandı. Fullbright Pablo Tagaloguin isimli bilim insanı “Jülyen Takvimi takip edilecek olursa, aslında şu an 2012 yılı içindeyiz ve dünya bir hafta içinde yok olacak” iddiasında bulundu.

Ancak  diğer bilim insanlarınca elde edilen sonuca göre 2012 Aralık ayı dünyanın sonunu işaret etmiyor.Maya takviminin sanıldığı gibi dünyanın sonuna göre değil, önemli mevsimsel, kozmik ve dini olaylara göre düzenlenip kullanıldığı düşünülüyor.

Paylaş: