Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Neden hiç mavi renkte meyve veya sebze yok?

Pek çok tür sebze veya meyve olabildiği gibi ,bu sebze ya da meyveler birbirinde farklı bir çok renge de sahip olabiliyor;Sarı ,kırmızı ,yeşilturuncu,pembe,mor vb.Ama hiç mavi meyve yok.

Renkler Şahane, Faydalar Efsane: Mavi-Mor Renkli 5 Yaz Meyvesi! - Mahmure

Bu sorun bilimsel açıdan kısa öz ama aynı zamanda tatmin edici bir cevabı var.

Bitkilere rengini veren şey pigmentlerin kimyasal yapılarıdır ve bu pigmentler ,ancak düşük dalga boylarında hayat bulabilen iletmek üzere gelişmiştir.

Neden Mavi Renk Sebze veya Meyve Yok ? |

Mavi ve tonlarını meydana getiren bileşikler zehirli veya enerji bakımından ekonomik değildirler.Dahası,meyveler esasında bitkinin üreme maksadıyla oluşturduğu yapılardır ve sarı-kırmızı arası tonlar en göze çarpan renkler oldukları için meyve yiyici canlıların ilgisini yeşil-mavi tonlarından daha fazla çeker.

Mavi Yiyecek Var Mı ?

Çiçek yaprakları ,meyvelerden çok daha ufak ve narin olmaları sebebiyle mavi renkte olmaları mümkündür.Fakat yukarıda sıralanan sebeplerden dolayı mavi renk ve tonları ,bitkinin meyve ve sap gibi nispeten daha büyük ve kalın organlardan oluşmazlar.

Muz doğal yollarla ortaya çıkan bir meyve değil | Teknolojioku

İşte bu sebeplerden ötürüde yaban mersini,erik ve patlıcan gibi meyvelerdir.(Patlıcan bir meyvedir.)söz konusu renklerin tonlarını görebilmemize rağmen ,gerçek manada mavi renk bir meyve henüz mevcut değildir.

Paylaş: