Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Margaret Hilda Thatcher Kimdir?13 Ekim 1925, Grantham, Lincolnshire Britanyalı siyasetçi.Birleşik Krallık’ta en uzun süre başbakanlık yapan kişi ve ülkenin ilk kadın başbakanı unvanına sahiptir.

Doğduğu, Lincolnshire bölgesinin Grantham kentinde bakkal dükkanı işleten Alfred Roberts ile eşi Beatrice’in kızı olarak dünyaya geldi.Oxford Üniversitesi Somerville Fakültesi’nde doğa bilimleri okudu.1951 yılında iş adamı Denis Thatcher’la evlenen Thatcher,aynı yıl Mark ve Carol adlı ikizlerini dünyaya getirdi.Daha sonra hukuk okumaya başlayan Thatcher 1953 yılında avukatlık yapmaya hak kazanmıştır.

Aile hayatını da en iyi şekilde idare eden Thatcher'ın, 15 Ağustos 1953'te Carol ve Mark adındaki ikizleri dünyaya geldi.

 Thatcher,Eğitim Bakanılığı görevindeyken 7 ila 11 yaşındaki çocuklara ücretsiz süt dağıtılması uygulamasına bitirince medya kendisini”süt hırsızı” olarak manşetlere yansıttı.Başbakan olarak,Başbakanlığı döneminde ülkenin mali politikasını baştan düzenleyen Thatcher, devleti küçültmeyi ve serbest piyasayı güçlendirmeyi hedef aldı.Thatcher ,ekonomi politikaları Londra’nın dünyanın en canlı ekonomik merkezlerinden biri olmasını sağladı.

Siyasetini Tüm Dünyanın Tanıdığı ve 'Demir Leydi' Lakabıyla Bilinen Dişli  Bir Kadın: Margaret Thatcher - onedio.com

1982 yılı Nisan ayında Arjantin’in İngiltere’ye bağlı Falkland adalarını işgal etmesiyle başladı.Bu krize karşı oldukça kararlı bir tutum takınan Thatcher, İngiliz donanma güçlerini Arjantin birliklerine karşı savaşa gönderdi ve adanın geri alınmasını sağladı.Thatcher,1979, 1983 ve 1987’de üç seçim kazanarak, İngiltere siyasi tarihinin en uzun süreli başbakanlarından biri olmayı ve ülkeyi en çok etkileyen başbakanlardan olmuştur.

Avrupa Birliği hakkındaki görüşleri nedeniyle parti oylarıyla istifaya zorlandı.

Siyasi tutumunu belirleyen,Belediye meclisi üyesi ve Metodist kilisesi vaizlerinden olan babası, eski başbakanın düşünce tarzını en çok etkileyen isimlerden biriydi.Margaret Thatcher, 2007’de İngiliz tarihinde Parlamento Binası’nda bir heykelle yaşarken onurlandırılan ilk eski başbakan oldu. Bu heykel, Avam Kamarası’nın lobisinde Winston Churchill heykelinin tam karşısındadır.Thatcher, 8 Nisan 2013’te, 87 yaşında Londra’da öldü.

Paylaş: