Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Makyaj terim anlamı özel maddelerle yüzün görünümünü değiştirmek amacıyla yapılan işlemler.Yüzü güzelleştirmenin yanısıra,oyuncuların rollerine uyacak biçimde yüzlerini boyamaları da makyajdır.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan makyaj malzemeleri için Koronavirüs uyarısı

Makyajın ilk örneklerine ilkel kabilelerin dinsel törenlerinde yüzlerini tebeşire,Avustralya yerlileri ise çamura bularlar ve yağ sürdükleri vücutlarını çiçek ve tüylerle süslerlerdi. Kızıldereliler ise dinsel törenlerinde yüzlerine deniz hayvanlarını,canavarları simgeleyen, tahtadan oyulmuş,renkli boyalarla donatılmış maskeler takarlardı.

Sahnede,en eski makyajlar ise yabancı bir maddenin kullanılması dışında boyayla yapılan masklar olup MÖ 4000 yılında,Mısır’a dek uzanır.Birinci Negade dönemine ait boya paletleri ve makyaj çanakları bulunmuştur.

Mezopotamya’da da yüz boyamaya rastlanmaktadır.MÖ 3000 yıllarına ait Kral Naramsin’in Tellbrak’taki saray kalıntıları içinde aynı biçimde çanak ve benzerleri bulundu.

Antik Medeniyetlerden Günümüze 10 Farklı Makyaj Kültürü - onedio.com

Uzakdoğu’da ise yüz boyama çeşitli ülkelerde görülür.Hindistan’da Hindular’ın dört kutsal danslarından biri Kutukuli dans tiyatrosunda tanrıları ve kötü ruhları gösterebilmek için yüz boyama yoluyla maske kullanıldı.

Çin’de ise Çov döneminde(MÖ.1122-314) görülen danslı tiyatroda tanrılar ve hayvanları simgeleyen yüz boyamaları bilinmektedir.

Antik Medeniyetlerden Günümüze 10 Farklı Makyaj Kültürü - onedio.com

Ortaçağ’da Liturji oyunlarında,doğuda ise özelliklede Japonya’da Noh ve Kabuki oyunlarında makyajın maske olarak kullanışı oldukça yaygındı.

Belirli bir rol gereğince yapılan makyaj dışında,sahne ışıklarının etkisinden yüzün rengini korumak içinde düz makyaj yapılır.Sinemanın ilk yıllarında film makyajının sahne makyajından ayrı bir özelliği yoktu.Sinema sanatı gelişmeye başladıkça kuvvetli ışıklar altında makyajın kaybolduğu görüldü.

Makyaj – Alışveriş İpuçları Öneriler

Sinemaya özgü ilk makyaj malzemesi Maxfactor tarafından yapıldı.Süte benzer,yarı sıvı yağlı bir madde olan bu malzeme yüzü kaplayacak şekilde cilde sürülüyor ve ışıklar altında rengini yitirmiyordu. Maxfactor bu konuda çalışmalarını ilerleterek 1928’de yaptığı Panchromatic Make-up ( Pankromatic make-up,Pankromatik makyaj formülüyle Sinema Sanatları ve Bilimleri Akedemisi’nin özel ödülünü kazandı.

Max Factor - Vikipedi
Paylaş: