Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Tam adı Ferdinand Macellan kimdir?3 Şubat 1480 yılında Portekiz’de dünyaya gelen ,Portekizli kaptan ve kâşif.Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında, henüz 25 yaşındayken İspanyol İmparatorluğu’nun desteğiyle denize açıldı.Macellan’ın ekibi yolculuklarında Avrupa için tamamen yeni olan pek çok hayvan türü ile karşılaştı. Çıktığı bir seferi esnasında Büyük okyanusu çok sakin gördüğü için “pasifik” (sakin) ismini veren, ayrıca Güney Amerika’da keşfettiği boğaza(Macellan Boğazı) kendi ismi verilen Portekizli denizci Macellan,Büyük Okyanus’u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insandır.

Dünya üzerindeki önemli boğazlar
Macellan Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Macellan  Boğazının Özellikleri Nelerdir? | Ne Nedir Vikipedi
Macellan Boğazı uydu görüntüsü

Macellan’ın 69.800 km olan yolculukları sayesinde dünyanın çevresini de hesaplanmış oldu.Bir çok keşfe imza atan Macellan bir keşif gezisi esnasında 27 Nisan 1521’de Filipinler’e bağlı Mactan adasında yerlilerle girdiği çatışmada yerliler tarafından öldürülmüştür.

Öz Güven Patlaması Yüzünden Ölüme Giden Yolda İpini Kendi Eliyle Çeken Kâşif:  Ferdinand Macellan - onedio.com

Macellan’ın yolculuğa para vererek katılan Antonio Pigafetta adlı zengin turist Macellan’ın ölümü ile sonuçlanan olaylara tanıklık etmiştir ve bunu anılarında yazar:

Sabah olduğunda 49 kişi belimize kadar gelen suya atladık ve suyun içinden kıyıya ulaşana değin iki ok atımı mesafe kadar yürüdük. Botlarımız suyun içindeki kayalardan ötürü daha ileri gidemiyordu. 11 adamı botları korumak üzere geride bırakarak devam ettik. Kıyıya ulaştığımızda 1500 kadar yerli üç bölüm halinde gruplanmıştı. Bizi gördüklerinde savaş çığlıkları atmaya başladılar. Tüfekli adamlar ve okçular yarım saat kadar savaştılar ancak bir işe yaramadı. Kaptanı tanıyan bazıları üzerine saldırdı ve kafasından miğferini düşürdüler. Bir yerli yüzüne doğru Bambu bir mızrak savurdu, fakat kaptan kargısıyla onu derhal öldürdü, kargıyı vücudunda bırakarak. Sonra kılıcına el attı fakat yarıya kadar çekebildi, çünkü bambu mızrakla kolundan yaralanmıştı. Bunu gören yerliler topluca üstüne çullandılar. Biri sol bacağına bir pala(küçük ağaç dallarını kesmeye yarayan büyük eğimli bıçak) ile vurdu, bu, kaptanın yüzüstü düşmesine sebep oldu. Derhal üzerine bambu ve demir mızraklarla, palalarla saldırdılar. Bizim ışığımızı, aynamızı, yardımcımızı, gerçek önderimizi öldürene değin. Onu yaraladıklarında hepimizin botlara bindiğinden emin olmak için birçok kez geriye dönüp baktı. Sonra onu ölü bir şekilde geride bırakarak biz yaralanmışlar, yenilmişler, elimizden geldiğince, hareket etmeye başlayan botlara doğru çekildik.

Macellan’nın kölesi Enrique adını kullanan Henry the Black olarak vaftiz edilmiş kölesi,Sumatralı köle tüccarları tarafından yurdunda ele geçirilip satılmıştı.Macellan’ın hizmetine giren Enrique, Macellan ile yaptığı birçok yolculukla dünyayı tam anlamıyla dolaşmış ilk kişidir.Bu sebepten Enrique’nin Macellan’ın gezdiği ve keşfettiği yerler hakkında en net ve kesin bilgilere sahipti. Macellan’ın Malacca’ya yaptığı ilk seferlerde hizmetine giren Enrique, Afrika’daki savaşlarda, sahibinin Portekiz’de kralın huzurunda gözden düşüşünde ve yeniden başarılı bir şekilde filosuyla denizlere açılışında hep yanındaydı. Macellan vasiyetnamesinde, kölesi olan Malay tercümanının özgür bırakılmasını istemişse de geminin yeni kaptanı Mactan’da Enrique’yi serbest bırakmayı reddetti.

Magellan Boğazı'na ismini veren kaşif: Ferdinand Magellan'ı nasıl  bilirdiniz? | Uplifers

Filipinler’de uğradıkları kayıplar keşif ekibinin sayısını ciddi biçimde azalttı, kalan üç gemiyi idare edemez hale geldiler. Bu sebeple 2 Mayıs 1521’de Concepciónu adlı gemiyi terk ettiler ve kendilerine karşı kullanılmasını önlemek amacıyla yaktılar.

Artık sadece Trinidad ve Victoria‘dan iki tane kalan filo batıya,Palawan’a doğru ilerledi. 21 Haziran 1521’de bu adadan ayrıldılar ve sığ sularda yol bulabilen Moro rehberler yardımı ile Brunei-Borneo’ya ulaştılar.

Brunei’nin dalgakıranlarında 35 gün demir attılar. Venedikli Pigafetta burada gördüğü Rajah Siripada’nın altınlarından ve yumurta büyüklüğündeki incilerden bahseder.Pigafetta ayrıca Avrupa’da henüz çok nadir bulunan porselen ve gözlük gibi örnekler aracılığıyla krallığın sahip olduğu teknolojiden de söz eder.

Ferdinand Magellan | GEZEKALIN

Gemileriyle ,Maluku Adaları’na (Baharat Adaları) 6 Kasım 1521’de ulaştıklarında gemi tayfası sadece 115 kişi kalmışlardı. Yolda Portekizlilere yakın olan Ternate sultanının rakibi Tidore sultanı ile biraz ticaret yapmayı başardılar.Bu ticaretle kalan iki gemi değerli baharatlarla dolu olarak batıya, İspanya’ya doğru yola çıktılar.

Ancak Molucca’yı terk ettiklerinde Trinidad‘ın su aldığını keşfettiler. Mürettebat deliği bularak onarmaya çalıştı fakat başaramadı. Ellerinde kalan tek ve en küçük olan Victoria gemisi ise kalan denizcilerin hepsini alacak durumda değildi. Sonuç küçük bir grup denizciyle birlikte Victoria İspanya’ya doğru yola çıktı.

Ancak 15- 20 gün kadar sonra da su alan gemi Trinidad Büyük Okyanus rotasını izleyerek İspanya’ya varmak amacıyla Molucca’yı terketti, fakat gemi Portekizliler tarafından yakalandı ve onların gözetimi altındayken fırtına sonucu battı.

Paylaş: