Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Kuyucaklı Yusuf - PttAVM.com - Güvenli Alışverişin Merkezi

Yazarı:Sebahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf:Sabahattin Ali’nin 1937 yılında yayımlanan ilk romanıdır.

Konusu :Amadolu’da geçen bir aşk hikayesi ve ahlaki değerler üzerine yazılmıştır.

KAHRAMANLAR

YUSUF:Romanın baş kahranmanıdır.Küçük yaşta öksüz kalmış ve Selahattin Bey tarafından büyütülmüştür.

MUAZZEZ:Selahattin Bey’in kızıdır.Yusuf ve Muazzez birbirlerini sevmektedir.

SELAHATTİN BEY:İlçenin kaymakamıdır.

HİLMİ BEY:İlçenin en zenginlerindendir.Oğlunu Muazzez’le evlendirmek ister.

ŞAHİNDE HANIM:Selahattin Bey’in eşidir.

ŞAKİR:Zengin bir ailenin şımarık çocuğudur.Muazzez’le evlenmek ister.

ÖZET:

Bir gece ansızın Kuyucak Köyü’nü eşkıyalar basar. Evleri yağma eder ,ardından da köydeki bir çok masum insanları öldürüp giderler.Kuyucak köyünde yaşayan küçük Yusuf’un da annesi ile babası eşkıyalar tarafından öldürülenler arasındadır.

Küçük Yusuf bir başına hem öksüz hem yetim kalmıştır.İlçenin Kaymakamı Selahattin Bey iyi bir insandır . Küçük Yusuf’ acıyarak yanına alır.

Ama Kaymakam Selahattin Bey’in eşi Şahinde Hanım rahatına ve keyfine düşkündü, çocuğu istemedi,kocası ile tartışsa da kaymakamın kararını değiştiremedi. Yusuf eve geldi ve yerleşti.Yıllar geçtikçe Yusuf aile içindeki uyuşmazlıkları fark etmeye başlar. Selahattin Bey’in dürüstlüğüne karşılık, Şahinde Hanım bencil ve kaba biri olduğunu çok yakından görür.

Kaymakamın, Muazzez adında Yusuf’tan küçük bir kızı vardır. Yusuf ve Muazzez birlikte iyi anlaşırlar bir gün bayram yerinde eşraftan Hilmi Bey’in çapkın ve şımarık oğlu Şakir Muazzez’e laf atar.Yusuf Kendini tutamaz, onu bir güzel döver. O olaydan sonra Yusuf muazzez’i sevdiğini anlar.

Şakir’i ise da yediği dayağın kiniyle ile ne pahasına olursa olsun olursa, Yusuf’tan öç almaya ve Muazzez ile evlenmeye karar verir. Bunun için çeşitli hilelere ve ahlaksızlıklara başvurur. Örneğin babasını kaymakamla kumara masasına oturtur .

Selahattin Bey sarhoş olduğundan devamlı yenilir. Kaymakam Selahattin Bey5 ödeyemeyeceği bir borcun altına girer bunu fırsat bilen Hilmi bey borcuna karşılık kızını oğluna ister.

Bunu öğrenen Yusuf bir arkadaşından para alarak üvey babasının borcunu öder onu bu sıkıntıdan kurtarır. Bunun üzerine, Muazzez Yusuf’a kendisinin de onu çok sevdiğini başka kimseyle evlenemeyeceğini söyler. Selahattin Bey’de onların evlenmelerini ister fakat Şahinde Hanım buna karşı çıkarak kızını Şakir ile evlendirmek istiyordur.

Kızının lüks içinde yaşamasını zenginler arasına katılmasını ister .Şahinde hanım aç gözlü ve servet peşinde bir kadın olduğu için kızın Şakir ile evlenmesini daha çok kendi bencil isteklerinden dolayı destekler.Paranın her sorunu çözeceğini düşünen insanlardandı.

Bütün bu olaylardan sonra Kaymakam Yusuf’u yanına katipliğe alır .Bundan sonra olaylar hızla gelişir .

Analığın niyetini hisseden Yusuf ,Muazzez’i bir başka kasabaya kaçırır orada nikahlanırlar .Şahinde Hanım olanlar öğrenince küplere biner olanlara Şahinde Hanım üzülse de kaymakam bey buna çok sevinir, ne yazık ki Kaymakam bir süre sonra hastalanarak vefat eder.

Yerine yeni bir kaymakam atanır. Şakir hemen onunla dostluk kurar. Yusuf’u Gezici tahsildarlığa verdirir Yusuf artık evinden ve eşinden uzakta günlerce karda kışta dağda bayırda at sürer buna karşılık aldığı para evi geçindirmeye yetmez Üstelik eve döndüğünde bazı dedikodularla karşılaşmaktadır.

Kayınvalidesi Şahinde Hanım, Yusuf’un uzakta olmasını fırsat bilerek Şakir’e yanaşmaya kızını ona peşkeş çekmeye çalışmaktadır. Yusuf bir gün, görevini bırakıp ansızın eve gider gördüğüm manzara karşısında şok olmuştur, Şahinde Hanım ile yeni kaymakam ve Şakir zil zurna sarhoş olmuşlardır .Muazzez de onlara hizmet etmektedir .Bunu hazmedemeyen Yusuf tabancasını çeker Kaymakamı, Şakir’i ve kaynanası Şahinde hanımı öldürür. O esnada kurşunlardan biri sekerek Muazzez’e de isabet eder. Paniğe kapılan Yusuf yaralı eşini şehir dışına kaçarlar.

Eşi Muazzez yaralı olduğu için fazla uzağa gidemezler ve Muazzez yolda ölür .Yusuf panikle bir çukur kazıp eşi Muazzez’i gömer .

Bütün bu olanlardan şaşkın ve üzgün olan Yusuf başını alıp dağlara doğru gider

Paylaş: