Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Güney Amerika’nın büyük bir kısmı ciddi bir kuraklığın pençesinde. 2018’in ortalarında Brezilya’nın güneydoğusundaki uydu gravimetri gözlemlerinde kuraklığın işaretleri görülmeye başladı ve 2020 yılına kadar Paraguay, Bolivya ve kuzey Arjantin bölgelerine yayıldı .

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir hidrolog olan Matthew Rodell , “Bu 2002’den beri Güney Amerika’daki en yoğun ikinci kuraklık” dedi . “Hesaplama, GRACE ve GRACE-FO uyduları tarafından ölçülen kuraklık sırasında kaybedilen su miktarına, süresine ve hacmine dayanmaktadır.” 2015-16’da Doğu Brezilya ve Venezuela’da yaşanan kuraklık, rekor seviyeye ulaştığının en net görüntüsü.

15 EKİM 2017 VE 07 EKİM 2020

Bu görüntüler, Paraguay’ın başkenti ve ana limanı olan Asunción yakınlarındaki Paraguay Nehri’nin su seviyesinin ne derece düştüğünü gösteren en önemli kanıtı. Associated Press raporuna göre, nehir yarım yüzyıl içinde en düşük seviyesine düştü. 

KAYNAK:Ulusal Kuraklık Azaltma Merkezi’nden GRACE verilerini ve ABD Jeoloji Araştırması’ndan alınan Landsat verilerini kullanan Lauren Dauphin NASA Dünya Gözlemevi görüntüleri . Adam Voiland .

Paylaş: