Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Kore Savaşı Çin ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey Kore ile ABD destekli Güney Kore arasında 25 Haziran 1950’den başlayıp,1953 yılları arasında yapılmıştır, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaştır.

Türkiye, Kore Savaşı'nı fırsata çevirdi'

Kuzey Kore,25 Haziran 1950’de Güney Kore’yi işgal etti ve sınır hattı boyunca çatışmalar yaşandı. Birleşmiş Milletler, ABD öncülüğünde Güney Kore’ye desteğe gelen ilk kuvvet oldu.

İlerleyen zamanda Güney kore Ve Kuzey Kore ayrı iki ülkeye bölündü bunun en önemli sebebi Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki Soğuk Savaş’ın sonucu olarak görüldü.Her iki ülkede Kore üzerinde hak iddia etti ve sınır hattı hiçbir zaman kalıcı olarak kabul görmedi.

Kore Savaşı Nedir? Kore Savaşı Ne Zaman Oldu? - Nedir ve Nasıl

Çin ve Sovyetler Birliği bölgedeki hakimiyetini arttırmak için Kuzey Kore’ye destek vererek 25 Haziran 1950’de Güney Kore topraklarına ilerleyerek işgal etmesiyle başlayan Kore Savaşı’na girdi.

Güney Kore ve Kuzey Kore’de yaşanan bu gelişmeler sonucunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM güçlerinin Kore’ye, Kuzey Kore işgalini sonlandırmak için göndermeye onay verdi.

Kore Savaşı ve İzleri | Ankara Üniversitesi

Birleşmiş Milletler’e üye 21 ülkenin askeri gücü BM tarafında savaştı. BM destekli güçlerin yüzde 90’ını ABD askerleri oluşturuyordu.

Paylaş: