Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Dünyada bilinen ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer;

Oksijeniyle Meşhur Kaz Dağları | Turna Blog

BALIKESİREdremit Körfezi’nin Kuzeyinde bulunan Kaz dağları 21.300 hektarlık alanıyla deniz ve yeşilin tarihi dengeler ile doğanın kucaklaştığı zengin fauna ve florası ile ülkenin görülmeye değer yerlerindendir.Balıkesir ili, Edremit İlçesi sınırlarında, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunmaktadır. 

Yörenin Tarihçesi: Kazdağı tarih öncesi yıllarda da çeşitli medeniyetleri barındırmış muhtelif tarihlerde kentler, kasabalar kurulmuş ve yıkılmıştır. Bilinen tarihi M.Ö. 2000 yıllarında başlar. Bu tarihlerde Thebe şehri, Lyrnessos şehri, Khrysa şehri, Killa Şehri, Anderia şehri, Antandros şehri, Adramytteion şehri, Astrya şehri, Gargara şehri gibi şehirler kurulmuş bunlardan bir çoğu da Truva savaşları sırasında yok edilmişlerdir. Batıda Dededağı , ortada esas Kazdağı, doğuda Eybek dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran ve Susuz (Sakar) dağlarından oluşan ve Biga yarımadasının en yüksek kütlesi (Karataş T. 1774 m.) olan Kazdağı’nın güney yüzü, Zeytinli Çayı’ndan Altınoluk yerleşiminin batısına kadar olan (Damla T.) bölümü ile bu bölümün zirveye kadar devam eden yüksekliklerinin kapsadığı 21450 Ha.’lık alan 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Millî Park ilan edilmiştir.

  OKSİJEN ÇADIRI

Kazdağları'nda Nerede Kalınır | En İyi Otel Tavsiyeleri 2020


Homeros İlyada’sında İda Dağı ( Kazdağı ) için “Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” diye bahsetmektedir. Kazdağı’nın her yerinden kaynaklar çıkmaktadır. 1500 mt rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar mevcuttur. Edremit, Akçay ve Altınoluk’un buz gibi soğuk ve bol içme ve kullanma suyu Kazdağı’nın eriyen kar sularıdır. Kazdağları’ndan gelen orman havası ile denizin iyotlu ve oksijen miktarı yüksek havası birleşince Altınoluk Şahinderesi Boğazı civarı oksijen çadırı şeklinde ifade edilmektedir. Dünyanın oksijen bolluğu yönünden ilk üç yerinden biri olduğu tespit edilmiştir.

 İLK GÜZELLİK YARIŞMASI
İda Dağı (Kazdağı), dünyada mitoloji ve efsaneler Dağı olarak bilinmektedir. Kaz dağlarındaki üç efsaneden biri Yunan efsanesi (İlyada) diğerleri Sarıkız ve Hasan ile Emine’ nin aşk öyküleri olan iki Türk efsanesidir.Yunan Mitolojisinde Paris’in Altın Elmayı Afrodit’e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Bilindiği gibi, bu güzellik yarışması getirdiği sonuçları itibarıyla, tarihte meşhur Troia savaşlarının çıkmasına neden olmuştur. 
Özelliği: Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran,antik çağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağı, Biga yarımadasının en yüksek kütlesidir. 
Kaz Dağının üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametine uzanan derin vadi ve kanyonları, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel arz etmekte, özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik ana kaynak değerini oluşturmaktadır. 
Hayvan Türleri: Ayı, Karaca, Yaban Kedisi, Su Samuru, Sincap,Yarasa, Kirpi, Tavşan, Porsuk, sansar, Tilki, Yaban Domuzu, Kartal, Doğan, Atmaca,Şahin, Keklik, Tahtalı, Çulluk ve Balık cinsleri, Alabalık ve sazan türleri bulunmaktadır. 
Bitki Örtüsü: Üst tabakada 600-700 rakımlar arasında Kızılçam hakimdir. Üst rakımlarda Karaçam, Kayın, Göknar asli ağaç türleridir. Kestane Meşe, Kızılağaç, Çınar ağaçları bulunmaktadır. Alt tabakada Sistus (Laden), Erika, Karaçalı, Böğürtlen, Sarmaşık bitkileri ile Kekik, Adaçayı, Sumak gibi tıbbi bitkiler açısından da çok zengindir.

Kazdağları Otelleri | Kazdağları Doğayla Baş Başa veya Deniz Manzaralı  Balayı Otelleri | Küçük ve Butik Oteller Sitesi

HASANBOĞULDU GÖLETİGüre beldesi sınırları içinde kalan Pınarbaşı 1980 yılında kurulmuş ve yalnızca 1 Ha. büyüklüğünde olmasına karşın en yoğun kullanılan mesire alanlarındandır. En önemli özelliği ise Kazdağı kar sularının bir kısmının kaynak halinde buradan çıkıp dere oluşturmasıdır. Akarsuyun ısısı 9-10 derecedir. Yılın 2.5 aylık yaz sezonunda yaklaşık 60-80 bin ziyaretçi tarafından günübirlik kullanılmaktadır.Zeytinli beldesine 4.5 km. mesafedeki Sutüven (Hasanboğuldu) 1992 yılında kurulmuş ve 3 Ha. büyüklüğündedir. Kazdağı’nın eteğinde, içinden Kızılkeçili çayı’nın geçtiği Hasanboğuldu göleti ve suyun 17 metreden düştüğü Sutüven şelalesi nedeniyle son yıllarda giderek daha  fazla rağbet gören alanın, bugünkü ziyaretçi sayısı  yaz sezonunda 100 bine yaklaşmaktadır. Manzara güzelliği ve Hasanboğuldu öyküsünün yaygınlaşmasıyla her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. 

MİLLÎ PARKIN İLLERE GÖRE UZAKLIĞIAnkara: 625 kmİstanbul: 425 kmİzmir: 200 kmBalıkesir: 95 km

MİLLÎ PARKIN İLÇELERE GÖRE UZAKLIĞIEdremit: 7 kmAyvalık: 50 kmBurhaniye: 20 kmHavran: 15 kmAltınoluk: 20 kmKüçükkuyu: 35 km. ortalama uzaklıkta bulunmaktadır.Zeytinli beldesinde oluşturulan Tanıtım Biriminde ücretsiz broşür temin edebilir, milli parkın tanıtım belgeselini izleyebilirsiniz. Alanı ziyaret etmek isteyenler aynı noktadan alan kılavuzu alarak etkinlik yapabilmektedir.

BURALARI GİTMİŞKEN MUTLAKA GÖRÜN;

  • Sütüven Şelalesi.
  • Pınarbaşı
  • Hasanboğuldu.
  • Çamlıbel Köyü
  • Sarıkız Tepesi.
  • Mıhlı Şelalesi.
  • Adatepe Köyü
  • Zeus Altarı
Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Termal Otelleri

NEREDE KALINIR; Kazdağları’nda bulunan otellerdeki fiyatlar hakkında bilgi vermek zor olabiliyor. Çünkü dönemsel olarak oteller fiyat politikasını değiştiriyor. Ancak yine de fikir vermesi açısından otellerin fiyatlarını belirli aralıklarda sunabiliriz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN: https://neredekalinir.com/kazdaglari/

Lüks Kazdağları otelleri: 400 – 750 TL

Orta seviye (Üç Yıldızlı) Kazdağları otelleri: 250 – 500 TL

Ucuz Kazdağları otelleri veya pansiyonları: 150 – 300 TL

Fiyatlar genel olarak bu aralıklarda değişiyor ancak döneme göre farklılık gösterebilir.

Paylaş: