Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Kanada dünyada refah seviyesi yüksek ,sosyal hakların ve insani değerlerin hukuki açıdan korunduğu ,bir çok insanın yaşama hayallerini süsleyen geniş,bir çok bölgesinde insan eli değmemiş tabiatı ile ilgi çekmektedir.

Peki bu her zaman böyle miydi? Tabi ki hayır bugünlere gelmek için her ülke gibi bir çok tarihi evreden geçti,şu an bir çok ülkede yürürlükte olan idam cezası Kanada gibi insan hakları gelişmiş bur ülkede de uygulanmaktaydı.Ta ki 1976 yılına kadar.

Kanada’daki idam cezası, Kanada’nın Fransız kolonisi olduğu dönem ve 1763’ten sonra İngiliz kolonisi olduğu zaman da dahil olmak üzere tarihi geçmişi eskidir.

Kanada Hakkında 15 İlginç Bilgi - Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Kanada’nın 1867’den idam cezasını kaldırıldığı 26 Temmuz 1976’da cinayetten ölüm cezasının kaldırılmasına kadar toplam 1.481 kişi ölüm cezasına çarptırıldı ve 710 kişinin idamı gerçekleştirildi.İnfaz edilenlerin 697’si erkek, 13’ü kadındı. 

Kanada'da kamyonla ezilerek öldürülen Müslüman aile için cenaze töreni  düzenlendi

Ölüm cezası Ocak 1963’te Kanada’da fiilen ve Eylül 1999’da hukuken kaldırıldı. 

1976’da, cinayet, vatana ihanet ve korsanlık için ölüm cezasını kaldıran madde yasalaştı. 1945’ten beri hiç kimse idam edilmemesine rağmen,Ulusal Savunma Yasası kapsamındaki bazı hizmet suçları ,vatana ihanet ,gibi suçlar işlendiklerinde zorunlu ölüm cezası çarptırmaya devam etti. Ancak, 1 Eylül 1999 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bu vatana ihanet ve askeri suçlar için ölüm cezasını kaldırılmıştır.

Paylaş: