Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Hami kenti, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin kuzey ucunda yer alır. Geçmişi çok eskilere dayanan Hami kenti, Çin’in iç kesimine açılan geçit, kadim İpek Yolu’nun boğazı ve Xinjiang kapısı olarak anılır.

Çin’in koruyucusu sıfatıyla da bilinen Hami kenti, tarih boyunca Çin’in batısının stratejik noktalarından biri olagelmiştir. Kentin nüfusunu Han, Uygur, Kazak ve Huiler oluşturur. Bir diğer adı da Kumul olan kent, doğuda Gansu eyaletine, güneyde İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne komşudur.

İpek Yolu: Dünya Kültür Mirası listesinde - Son Dakika Haberler Milliyet

Hami deyince akla ilk olarak kentte yetişen Hami kavunları gelir. Yolunuz Xinjiang bölgesine düşerse sizi bu kentte Hami kavunlarının yanı sıra birbirinden büyüleyici doğal manzaralar bekliyor olacak.

Seyyahların yeşil kara parçası

Xinjiang sınırları içindeki bir başka kent olan Turfan’dan doğuya, Gansu eyaletinin Wuwei kentine kadar uçsuz bucaksız çöller bulunur. Xinjiang sınırına gelince seyyahların karşısına çıkan ilk yeşil kara parçası Hami’dir. Eski çağlarda çöllerin bağrındaki ölüm sessizliğini ve kuru kum dağlarını aşınca seyyahları Hami’nin kavunları ve Turfan’ın üzümleri karşılardı. Geçenlerin ayak izleri rüzgarlarla çöl kumları arasına karışsa da bu kara parçası eskiden beri seyyahların limanı konumunda.

İpek Yolu'nun Dirilişi – Kobi Vadisi

Başlıca gezi noktaları

Hami’de görülmesi gereken yerlerden biri Barköl Gölü. Barköl Kazak İlçesi’nin 18 km kuzeybatısında bulunan Barköl Gölü, deniz seviyesinden yüksekliği 1,585 m olan bir alpimsi göldür. Etrafı büyüklü küçüklü tepelerle ve gür yeşillik alanlarla çevrilidir. Yazları gölün çevresi beyaz çadırlar, çobanlar ve güzel melodilerle dolar. Sığır sürüleri ve çobanların görüntüsü huzur verici bir tablo çizer.

Barköl Gölü’nün bir de güzel bir hikayesi vardır. Bir Han kızı ve Kazak erkeği gök mavisi gölü yok etmek isteyen bir dağ şeytanına karşı omuz omuza mücadele verirler. Sonunda kız Jiashan Dağı’nın altında bir taşa dönüşür, Kazak erkek de şeytanla beraber göle düşer. Halkın mutluluğu için canlarını feda eden bu iki kahramanın anısına göle Kazak erkeğin adı verilir.

Gölü ziyaret etmek için en ideal mevsim yazdır. Zira yazın geleneksel Kazak at yarışlarını izlemeniz mümkün. Gölle beraber Barköl kasabası da görülmelidir.

Kentte mutlaka uğranması gereken yerlerden bir başkası da Şeytan Kenti’dir. Bu isim, garip görünüşlü tepelerde esen korkutucu ve şiddetli rüzgarlardan dolayı, bölgedeki Moğol ve Kazak çobanlarca yakıştırılmıştır. Burası milyonlarca yıl süren rüzgar erozyonu neticesinde oluşmuş bir yardang alanıdır. Bölgede bulunan tepecikler antik kaleler, kuleler, pagodalar, saraylar, hayvanlar ve kuşlara benzeyen görünümleriyle turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Kaynak: Turkish.cri.cn

Paylaş: