Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Kurt Westergaard,(13.07.1935-14.07.2021 Danimarka)

Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard,14 Temmuz 2021’de 86 yaşında öldü.

Danish cartoonist Kurt Westergaard's alleged attacker held in Hilary  Clinton plot in Kenya: Reports - New York Daily News

Karikatürist Westergaard,islam karşıtlığı ile biliniyor.Kendini ateist olarak tanımlayan karikatürist çizimlerinde bir çok kez İslamı aşağılayıcı,Hz. Muhammed’e (SAV) küçük düşüren ve insanlığa karşı düşmanmış gibi gösteren çizimleriyle tepki toplamıştır.

Westergaard, 2005’te Danimarka’nın Jyllands-Posten gazetesinde İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e (SAV) hakaret içeren Muhammed’in sarığında bomba olan karikatürü çizerek İslamı hedef almış, ve dünyanda ki Müslümanların tepkisini toplamış, birçok ülkede şiddet olaylarına varan tepkilere yol açmış bazı ülkelerdeki Danimarka büyükelçilikleri önünde gösteriler düzenlenmiş hatta Şam büyükelçiliği ateşe verilmiştir.

İslama hakaret edene ödül
Şiddet yanlısı Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’a Berlin’de “M100” adlı medya ödülü Başbakan Angela Merkel tarafından verilmiştir.

İnanca saygısı olmayan, İslam inancını her daim karikatürlerinde karalayan Westergaard’ın evi, 2005’ten beri polis koruması altındadır.

Westergaard’ın ölümü nedeni yaşa bağlı çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

Paylaş: