Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

İşçi Bayramı’nın tarihi; işçi Bayramı’na kabulüne uzanan sürecin ilk adımmları 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri çalışma saatlerinin insan doğasına aykırı şekilde olmasından dolayı işçiler tarafından azaltılması için başlattığı protestolara kadar dayanmaktadır.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nın Tarihçesi | Serenti

İlerleyen yıllarda bu protestolar 1 Mayıs 1886 tarihinden itibaren ABD’nin Chicago kentinde işçiler iş gününü 8 saat olması için başlattığı mücadelenin 1889’da milletlerarası işçi kardeşliği teşkilatının Paris kongresinde” işçilerin ortak bayramı” olarak kabul edilmesine kadar uzanmaktadır.

Amerikalı işçilerin 8 saatlik iş gününü kabul ettirme mücadelesi 1884’te başladı.Chicago’da,Trade – Unions (işçi Birliği) Kongresinde 1 Mayıs 1886’da itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesi kararlaştırıldı. Bu olayı takiben ülkenin diğer bölgelerinde de 1 Mayıs 1886’da itibaren ABD’nin büyük kentlerinde beş bin de fazla yerde işçiler zor çalışma koşulları sebebiyle oralarda da grev ilan edildi .

1 Mayıs kutlamalarına giden sağlık çalışanlarını taşıyan minibüs devrildi —  Gazete Karınca

Bazı grev yerlerinde polisle öğrenciler arasında şiddet eylemleri baş gösterdi. Çıkan çatışmalarda 1 işçi öldü çok sayıda işçi yaralandı 3 gün süren gösteriler sonunda sendikacılar dan 4’ü idam 4 ağır hapis cezasına çarptırıldı.

2021 Yılı İşçi Bayramı - Ne Zaman? Hangi Gün?

Milletlerarası işçi kardeşliği teşkilatının 1889’da Paris kongresinde(II. Enternasyonalin 1. Kongresi),işçilerin dayanışmalar amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi fikri benimsendi .Amerikalı sendikacıların önerisiyle de o gün “1 Mayıs “olarak kabul edildi.

Paylaş: