Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

İki cambaz bir ipte oynamaz: Kazanç sağlayacak bir  iş  için aynı özelliklere sahip iki kurnaz olumlu bir sonuç elde edemez.

İki dinle bir söyle: Çok konuşmak konuşanı da, dinleyeni de yorar,o yüzden gerektiği kadar konuşup daha çok dinlemek insana yarar sağlar.

İnsan doğduğu yerde değil, doyduğu yerde: İnsan memleketim dese de ,doğdu yerleri çok sevse de ,çalışmak için iş nerdeyse ,hayatının nerede devam ettiriyorsa orası da artık onun memleketi sayılır.sevmelidir.

İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur: İnsanın huyu neyse odur.Kaç yaşına gelirse gelsin arsız arsızdır,inatçı inatçıdır,bencil hep bencildir değişmez.

İş bilenin kılıç kuşanın: Bir işi bilen o konuda uzman olan becerikli kişi yaptığı işin en iyisini yapar.

İş insanın aynasıdır: Bir insanın karakterini yaptığı işe gösterdiği özen ve önemden anlaşılır.

İşleyen demir pas tutmaz (ışıldar): Çalışan insan çalıştıkça öğrenir kendini geliştirir.o tempoya alıştığı için hareketli olur,çalışmayan tembel insanda otur otur bildiğini de unutur.

İtle yatan bitle kalkar: Karaktersiz ,hırsız.dolandırıcı gibi insanlarla arkadaş olursan,bir gün mutlaka onların yaptığı hatalardan dolayı sende suçlanırsın.

İyi evlat babayı vezir, kötü evlat rezil eder: Babaya gururlandıran da el içine çıkamayacak bir duruma düşüren de çocuklarının yaptığı davranışlar ve hayat tarzlarıdır.

İyi olacak hastanın, doktor ayağına gelir: Allah bir kişinin işleri düzgün gitmesini dilerse,hiç olmayacak işler çok kolayca olur.

İyilik eden iyilik bulur: Devamlı iyilik eden insanlar çevrelerinde hatır sayılır,sevilip ve değer verilir.Herkes ihtiyacı olduğunda kendisine yardım eder.

İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir: İyilik yapılacaksa karşılık beklemeden Allah rızası için yapılır.

Paylaş: