Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Hz.Nuh ve tufan olayını anlatan sinema filme ilahiyatçılar büyük tepki, gösterdi.Kutsal kitaplarda yazanla alakası olmayan sadece gişe başarısı düşünülerek ,bir peygamberi kötülemek, seyircinin kutsal inançları ile dalga geçmek doğrumu?

Hz. Nuh filmine tepki yağıyor

Hz. Nuh filmine tepki yağıyor

Hz. Nuh’un filmine ilahiyatçılardan sert tepki Ülkemizde de gösterime giren “Nuh: Büyük Tufan” filminin gösterimi en son Malezya’da da yasaklandı. Türk ilahiyat uzmanları filmi eleştiriyor. Nuh Tufanı’nı anlatan ve yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin yaptığı, Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Emma Watson’nın rol aldığı “Nuh: Büyük Tufan” adlı sinema filmi ülkemizde de gösterime girdi. Ancak filmin senaryosu ilahiyatçıların eleştiri oklarına hedef oluyor.

Hz. Nuh filmine tepki yağıyor

Hz. Nuh filmine tepki yağıyor

Dün Malezya’da da gösterimi yasaklanan filmle ilgili görüşler şöyle; İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır: Filmde Hazreti Nuh’a iftiralar var. Nuh’un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların hiçbir gerçekliği yok. Nuh Peygamberin filmde, “Allah’ın isteğiyle torununu öldürmeye karar verdiği, ancak daha sonra Allah’ın isteğine karşı gelerek öldürmekten vazgeçtiği” şeklindeki bir bölüm var. Bunlar hiçbir dini kaynağa uymuyor. Hazreti Nuh’un eşiyle ilişkisi ise uygunsuz.

Hz. Nuh filmine tepki yağıyor

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman: Kur\’an-ı Kerim ve Tevrat tufana ilişkin bilgiler aktarıyor. Bu iki kaynağa göre filmde anlatılanlar doğru değil. Filmde gösterilenin aksine inanmayan tek bir kişinin bile gemiye binmesi söz konusu değil. Peygamberlik imajını zedeleyen unsurlar var.

DEVAMI 👉https://www.sabah.com.tr/galeri/aktuel/hz-nuh-filmine-tepki-yagiyor/3

Paylaş: