Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Maldivler Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Maldivler.com.tr

Sri Lanka ve Hindistan’ın güneybatısındaki Umman Denizi’ne dağılmış olan Maldivler, dünyada tropikal bir cennet olarak muhteşem güzellikler sunuyor , beyaz kumlarla çevrili, muhteşem mercan atollerinin tadını çıkarmak için dünyanın her yerinden gelen yolculara lüks tatil köyleri ve her türlü su sporlarını içeren rüya gibi bir zaman geçirme imkanı sunuyor.

Maldivler’e bağlı 1.200 adanın % 80’inden fazlası deniz seviyesinden 1 metreden daha yüksekte olduğundan,küresel ısınmanın sonucu olarak buzulların erimesi ve suların her yıl yükselmesiyle bu cenneti andıran adalar yavaş yavaş sulara gömülüyor.

Bilim adamları bu hızla devam ederse Yaklaşık 200 doğal yerleşim adası 2100 yılına kadar sular altında kalabileceği çalışmalarla rapor edildi.

Yeryüzü Cenneti Maldivler

Uzun vadeli batma tehdidinin yanı sıra artan kıyı erozyonu, mevcut kıyı sahillerinin 100 metre yakınında bulunan evler, diğer binalar ve kamu hizmetleri ve altyapılarının % 70’ini şimdiden tehdit etmeye başladı.

Bilim insanları Halkın eğitimle, özellikle gençler arasında deniz ekosistemini korumaya yönelik çalışmalara katılması daha da önem kazanmıştır diyerek endişelerini dile getirdiler.

Kaynak:İklim raporu

Paylaş: