Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Volkan Türü: Stratovolkan
Bilinen Son Püskürme: M.Ö. 6880
Zirve Yüksekliği: 3.916 m
Enlem: 38.52°K
Boylam: 35.48°D

Erciyes Dağ,İç Anadolu Bölgesi’nin birinci, Türkiye’nin 5. büyük dağı unvanına sahiptir.Erciyes volkanik kompleksi, 2628 m yükseklikteki Koç Dağı ile 3917 m yükseklikteki Erciyes Dağı’nın oluşturdukları birleşik bir volkan sistemidir.

Erciyes volkanik ürünlerinde yapılan yaş ölçümlerinden bu dönem volkanik faaliyetin 597.000 ile 83.000 yılları arasında etkin olduğu tespit edilmiştir

Erciyes Dağ’nın 30 milyon yıl önceki volkanik patlamaları sayesinde Kapadokya’nın oluşmasını sağlamıştır.

Ayrıca bu bölgeye ilişkin eski Roma paraları üzerinde olasılıkla Erciyes’i betimleyen bir yanardağ resmi bulunmaktadır. Sikkeler üzerine çizilmiş olan bu resimler dikkate alındığında volkanın Milattan Önce 253 yıllarında patlamış olabileceği düşünülmektedir.

Erciyes, 3917m yüksekliğe sahip sönmüş bir volkanik dağdır.Hititler, Erciyes Dağ için erimeyen kar nedeniyle olsa gerek, Beyaz Dağ anlamına gelen bir isim takmışlar. Harkasos toz karı, zorlu tırmanış rotaları, zengin florası, faunası ve yayları ile kayak meraklıların, sporcuların, doğa aşıklarının ve macera tutkunlarının her mevsim akınına uğrar.

29 Ekim Uluslararası Erciyes Dağı Cumhuriyet Tırmanışı – Rota Güncellemesi  | TDF

Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından en çok tercih edilen dağlardan Erciyes, yüksek kar kalitesine sahip dünyada sayılı yerlerden biri olma özelliği ile de kayak merkezi olarak ön plana çıkıyor. Kayseri’nin simgesi olan Erciyes, Türkiye’nin son yıllarda önem kazanan kış sporları merkezinden birisidir. Erciyes Dağı’nda kış sporları yanında dağcılık ve yürüyüş turizmi imkanları bulunmaktadır.

ERCİYES DAĞI (KAYAK MERKEZİ) | Kültür Portalı

Ayrıca yaz aktivitesini artıran trekking turları düzenlenmektedir. Kayseri Niğde arasında olan göller bölgesinden Kapuzbaşı Şelalelerine kadar trekking parkuru yürüyüş severlerinin en güzel rotalarından birisidir.olan Erciyes Dağı, hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Paylaş: