Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

SAĞLIK İÇİN PRATİK BİLGİLER

Kullanılmış çay poşetini soğuduktan sonra güneş yanığı ve böcek ısırıklarını iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Ya da gözlerinizin üzerinde biraz bekleterek yorgunluk izlerinizi silebilirsiniz.

Salatalık kabuklarını arılar sevmez.Arıların çok olduğu yere veya kovan yakınlarına koyarsanız arılar oradan hızla uzaklaşacaktır.

Sivrisineklerden kurtulmak istiyorsanız bir kaç damla lavanta yağını sulandırarak odaya sıkarsanız .Sivrisinek dahil bir çok uçan böcek lavanta kokusunun olduğu yere gelmez.

Sabahları yorgun uyanıyorsanız yatağınızın üzerine karbonat serpin ve üz dört saat sonra süpürün,bunu ayda bir yaparsanız yatağınızı mayklardan korumuş olur ve sizde daha zinde kalkarsınız.

Çocuğunuzun Antibiyotiğe alerjisi varsa 8 saatte bir ayağının altına kuru soğanları halka halka kesip koyarsanız,antibiyotik etkisi yapar.

Ateşi olan kişiye zencefilli su içirirseniz ateşi hızlıca düşer.

Ateşi olan kişinin ayağının altına limon koyarsanız ateşinin düştüğünü göreceksiniz.

Burnunuz tıkalıysa sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kuru nane atıp buhu yaparsanız faydasını hemen görürsünüz.

Öksürükten kurtulmanın bir yolu da Göğüs ve sırt bölgesine Hakiki zeytinyağ ve karabiber karışımı sürüp üzerine havlu kağıt koyup terlerseniz ve bunu üç dört gün düzenli bunu yaparsanız ve sonunda da banyo yaparsanız (özellikle bu yöntem çocuklarda çok etkilidir.)faydasını göreceksiniz.

Bir diğer yöntemde bir kaç damla okaliptus yağı ile masaj yaparak sürüp terleyebilirsiniz.

Eklem ağrısı çekilen yere ılıtılmış zeytinyağı ile masaj yaparsanız ağrınız hafifleyecektir.

Hakiki kırmızı biberi ,zeytin yağ ile ılıtıp ağrıyan yere sürüp bir bez ile sarıp bekletirseniz faydasını görürsünüz.(Düzenli yapılması gerekir haftada 2 -3 kez ,sürüldükten sonra hafif bir yanma yapabilir.)

Fişleri prizden çekerken ya da elektrikli eşyaları sağ elimizle çekmeliyiz,olası bir çarpma anında akım direk kalbe gidip durmasını önleme adına.

MUTFAK İÇİN PRATİK BİLGİLER

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak 10 pratik bilgi - Mutfak Tüyoları

Soğanların üzerine biraz un serperseniz soğanlar kavrulurken kararmaz.

Mantarı kağıt torba içinde saklarsanız hemen kararmaz.

Süte birazcık karbonat atarsanız hem bozulmaz hem de çabuk hazmedilir.

Pilav yaparken suyuna bir kaç damla limon suyu sıkarsanız pilavınız hem daha beyaz hem de lapa olmasını önlemiş olursunuz.

Tavuk pişirirken üzerine una bularsanız daha kıtır kıtır ve lezzetli olur.

Hamur işlerinin taze kalması için hamur işlerini sakladığınız kabın içerisine bir tutam ekmek koyunuz. Ekmek hamur işlerinin daha geç bayatlamasını sağlayacaktır.

Kekinizin kalıba yapışmasını önlemek için keki kalıba dökmeden önce kalıbın ısınmasını sağlayıp dökerseniz kek kalıba yapışmaz.

Limonu kesmeden öce sıcak suya batırırsanız ,limon daha sulu olur.

Ekmeğinizi koyduğunuz kabı sirkeyle silerseniz ekmeğin küflenmesini önleyebilirsiniz.

Patateslerin içine bir adet elma koyarsanız 8 haftaya kadar bozulmadan dayanırlar.

Un ve bakliyatın içine defne yaprağı koyarsanız böceklenmesini engellersiniz.

Bezelyeler buzdolabı kokuyorsa kullanmadan önce 5 dakika sıcak suda bekletin ve süzün .Kokudan eser kalmayacak.

Patatesleri haşlarken içine biraz sirke atarsanız haşlanırken dağılmazlar.

Pişmiş yumurtayı dağıtmadan kesmek için kullanacağınız bıçağı sıcak su ile ıslatın.Yumurtaların dağılmadığını göreceksiniz.

Açılmayan kavanoz kapağını sıcak suya koyarsanız daha kolay açılır.

PRATİK MUTFAK TEMİZLİĞİ

Buzdolabının daha iyi soğutması için bir tabağının içine tuz koyarsanız dolabın nemini alacak ve daha iyi soğutacaktır.

Çelik tencerelerinin altında 18/10 (%18 Krom-%10 Nikel ) Damgası yoksa tencereniz çelik değil alüminyum karışımıdır.

Yeni aldığınız tavayı ilk önce sirkeli su ile kaynatıp yıkarsanız daha uzun ömürlü olur.

Tahta kaşıklarını makinaya koymayın ,ayda bir sirkeli suda kaynatırsanız daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Makinanızın matlaştırdığı bardakları sirkeli suda bekletip yıkarsanız.Renklerinin eskisi gibi olduğunu göreceksininz.

Bulaşık Makinasının daha iyi temizlemesi ve kokmaması için her yıkamada içine bir tatlı kaşığı limon tuzu koyarsanız,makinenizin mis gibi koktuğunu farkedeceksiniz.

Kullanıdığınız suluk veya termoslardaki kötü kokuyu gidermek için içine 1 çay kaşığı karbonat ve bir çay bardağı su dökün ve bekletin kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Ocak gözlerini temizlemek için 2 çay bardağı sirke ve 4 yemek kaşığı limon tuzu ve demirlerin üstüne çıkacak kadar su ekle ve kaynat ilk alındığı gün ki gibi olduğunu göreceksiniz.

Evden balık kokusunu daha çabuk çıkarmak için ya da evinizin daha ferah kokması için bir suyun içine beyaz sirke ve yarım liman atıp kaynatırsanız kokunun daha çabuk çıktığını ve evin mis gibi limon koktuğunu farkedeceksiniz.

Kararan demlikler için biraz tuz ve sirkeli su ile hazırladığınız karışımla silerseniz demliklerin parladığını göreceksiniz.

Kararan ocak gözlerini beyaz sabunla yada limon tuzu ,sirke ile ovarsanız ilk gün ki gibi olur.

Çelik tenceresini parlatmak için içine biraz sirke koyun ve biraz ılıtın.Daha sonra Yumuşak bir bezle tencereyi ovun sonuçlara inanamayacaksınız.

TEMİZLİK İÇİN PRATİK BİLGİLER

Kaynamış su ve limon rengi bozulmuş beyaz çoraplarınızı kaynatırsanız tekrar beyaz hale getirir

Buzdolabındaki kokuları gidermek için 1 kase sütü buzdolabına koyup, birkaç gün bekletin ve sonra kullanmadan atın. Ya da buzdolabınızın bir rafına bir kase içerisinde kahve koyunuz.

Halı ve döşemelerdeki kötü kokuları yok etmek için karbonat kullanabilirsiniz. Halınıza bir miktar karbonat serpin sonra süpürün. Ya da döşemelerinizi karbonatlı suyla silmeyi deneyin.

Kıyafetinize ya da eşyanıza yağ damlarsa deterjanla silmeyi.Üzerine biraz karbonat dökün ve ıslatıp bir iki saat bekledikten sonra silerseniz yağdan eser kalmaz.

Rengi grileşmiş beyazlarınızı birkaç dilim ekleyip sıcak suda kaynatırsanız beyazladıklarını göreceksiniz.

Halı ,koltuk veya dolap silerken sıcak suya bulaşık makinası deterjanı ekleyip silerseniz sonuçlarından memnun kalacaksınız.

Dolap ve baza altlarına biraz defne ve Biberiye koyar ve 2 ayda bir yenilerseniz. Eşyalarınızı her türlü haşereden korumuş olursunuz.

Pas lekesini doğal yollarla çıkarmak için paslı kısmı kaynamış bir çay bardağı süte batırın 1-2 saat beklettikten sonra fırçalarsanız lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Koltuklarımızı silerken beyaz sabun ve beyaz sirkeli su hazırlayıp silerseniz,koltuğunuzun kumaşı solmadan ve yıpranmadan da harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Duşa kabinleri cif ile birlikte market poşetiyle ovarsanız hem duşa kabin çizilmez hem de tertemiz olur.

Çamaşır makinanızı doğal yollarla temizlemek isterseniz bir su bardağı beyaz sirke ile birlikte erittiğiniz bir avuç limon tuzunu deterjan bölümüne koyun ve yüksek derecede çalıştırın.Makinanızı kireçten karuduğunuz gibi çamaşırlarınızda yumuşacık ve daha temiz olacaktır.

Tül yıkarken deterjan yerine karbonat ve bulaşık makinası deterjanı atarsanız tüller daha beyaz olur,uzun süre kir tutmaz.

Eğer giysiniz çektiyse bir leğene buzlu su ve saç kremi ile karış hazırlayın ve içine batırıp bekletin.Eskisi gibi olacaktır.

Ayakkabılarda oluşan kokuyu gidermek için içine biraz karbonat dökün ve bekletin.Kokunun gittiğini göreceksiniz.

Klozetin rezervuarına ayda bir sirke dökün ve bekletin.Böylece klozetlerinizin sarı lekelerinden kurtulmuş olursunuz.

Paylaş: