Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Başkent: San Salvador,

Başkent San Salvador’un eski Belediye Başkanı olan Nayip Bukele kökleri Osmanlı İmparatorluğu egemenliğindeki Filistin’e dayanıyor. Bukele, 20. yüzyılın başında Filistin topraklarından Güney Amerika’ya göç etmiş bir aileden geliyor.

Babası tanınmış bir Müslüman iş adamı ve yerel imam olan Bukele 1981’de San Salvador’da dünyaya geldi. Genç yaşta iş hayatına atılan Bukele, otomotiv sektöründe faaliyet gösterdi, dünyaca ünlü markaların yerel dağıtımcılığını yaptı. 2012’de San Salvador’un güneyindeki Nuevo Cuscatlan beldesinin belediye başkanı seçilen Bukele, 2015’te başkent Sal Salvador’un belediye başkanı olmuştur.

İnsan Kültür ve Mekan on Twitter: "Panama Kanalı'na Alternatif: Nikaragua  Kanalı Nikaragua hükümeti, Nikaragua'dan geçen Büyük ve Atlas Okyanusu'nu  birleştirecek bir kanalın yapımına başlamıştır. Nikaragua Kanalının Panama  Kanalı'na alternatif olacağı ...

Nüfus: 6 milyon 365 bin ,

Etnik Yapı:  Amerikan yerlisi – Hint melezi,İspanyol kökenliler,

Yüz ölçümü: 21 bin 40 kilometrekare,

Dil: Resmi dil:İspanyolca ,Ayrıca Nahua (Amerika yerlileri arasında yaygındır)konuşulmaktadır.

Din: Yüzde 86 Hristiyan ağırlıklıdır.  

Para Birimi: ABD Doları, El Salvador Kolonu

GSYİH (Cari, 2019): 26,989 milyar ABD Doları

Kişi başına GSYİH (PPP, 2019) : 8.313 ABD Doları

GSYİH Büyüme Hızı (2019): %2,3

Enflasyon Oranı (2019): %0,7

İşsizlik Oranı (2019): %4,3

İhracatı (2018): 7,5 milyar ABD Doları

İthalatı (2018): 12,7 milyar ABD Doları

İkili ticaret hacmimiz (2019): 17,1 milyon ABD Doları

İhracatımız (2019): 14,8 milyon ABD Doları

İthalatımız (2019): 2,4 milyon ABD Doları

El Salvador:Orta Amerika’nın en yoğun nüfusa sahip ülkesi ,Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında 307 kilometrelik sahil şeridi bulunan ülkenin kuzeybatısında Guatemela, kuzeyinde Honduras bulunuyor.Tropikal iklimin hakim olduğu El Salvador’un büyük bir kısmı dağlarla kaplı.Orta Amerika ülkesi El Salvador, 14 idari bölgeden oluşuyor. Ülke yaklaşık 3 asır boyunca İspanyol sömürgesi altında kaldığı içinde resmi dili İspanyolcadır.

☆ El Salvador seyahatiniz için hazır mı? - Yalnız Gezegen ☆ - GüNey Amerika

Yüzölçümü bakımından 21 bin 40 kilometrekare.El Salvador, Orta Amerika’nın en küçük ve en yoğun nüfusa sahip ülkesi konumunda.

Ülkeye 16. yüzyılın ilk çeyreğinde sefer yapan İspanyol bir denizci, El Salvador’a İsa Peygamber’e atıfta bulunarak “Dünya’nın Kurtarıcısı” anlamına gelen adını verdi.16. yüzyılın ilk çeyreğinde İspanyol sömürgesine giren El Salvador, 1821’de bağımsızlığını kazandı.

Ülke, 1821’den sonra bağlı olduğu Orta Amerika Federasyonu’ndan da 1839’da bağımsızlığına kavuştu.Ülke, başkanlık sistemine dayalı demokratik cumhuriyet ile yönetiliyor

El Salvador Gezi Rehberi, El Salvador Tatil Önerileri, El Salvador Tanıtımı

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador, bölgenin dördüncü büyük ekonomisidir. Gıda işleme, petrol, kimya, gübre, tekstil, mobilya ve hafif metaller sanayii gelişmiş olan El Salvador’un başlıca tarım ürünleri ise kahve, şeker, mısır, pirinç, fasulye, yağlı tohumlar ve pamuktur. Öndegelen ticaret ortakları ABD, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Kosta Rika gibi bölge ülkeleri ile Çin Halk Cumhuriyeti’dir.

Ülkenin ekonomik olarak aktif nüfusunun beşte biri ABD’de yaşamaktadır. Bu nedenle El Salvador için yurt dışında çalışan işçilerden gelen dövizler, ülkenin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadır. 2016 yılındaki işçi dövizi girişleri 4,6 milyar dolara ulaşarak ülke ihracatının %80’ine eşdeğer olmuştur.

El Salvador 2021: Best of El Salvador Tourism - Tripadvisor

El Salvador 2004 yılında ABD, Dominik Cumhuriyeti, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika’yla Serbest Ticaret Anlaşması (STA) CAFTA-DR’yi imzalamıştır. Ayrıca Kolombiya ile STA imzalayan El Salvador, Kanada ve Karayip Topluluğu (CARICOM) ile de STA müzakereleri yürütmektedir. Orta Amerika ülkelerinin 2012 yılında AB ile imzaladığı kapsamlı Ortaklık Anlaşmasına El Salvador da taraftır.

El Salvador, Dünya Bankası 2019 İş Yapma Kolaylığı Raporu’nda 190 ülke arasında 91. sırada yer almıştır.

El Salvador’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Dentons Muñoz - San Salvador

Türkiye ile El Salvador arasındaki Vize Muafiyeti Anlaşması uyarınca, her iki ülkenin resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde karşılıklı olarak vizeden muaftırlar. Ülkemizde göreve atanan resmi pasaport sahibi El Salvador vatandaşları vizeye tabi olup, El Salvador’da göreve atanan resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vizeden muaftırlar.

El Salvador, Latin Amerika’da yüksek şiddet ve suç oranlarının görüldüğü ülkelerden biridir. Genel güvenlik koşullarında geçmişe oranla gelişme sağlanmakla birlikte, bu ülkeyi ziyaret edecek vatandaşlarımızın güvenlikleri konusunda ihtiyatlı olmaları ve özellikle geceleri kent merkezleri dışındaki bölgelere gitmemeleri tavsiye edilmektedir.

Kaynak:Dışişler Bakanlığı

Paylaş: