Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Shanghai’da turistler için ilgi çekici mekanların başında Lujiazui semtindeki gökdelenler yer alıyor. Bu gökdelenlerin en yüksek noktalarındaki tamamı cam seyir terasları turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Shanghai’a gittiğinizde bu binalardan hangisini tercih edeceğinize karar veremiyorsanız bir hatırlatma: en yükseği Shanghai Kulesi.

Our Shanghai workshop is postponed in 2022 - CIRED 2021 Shanghai Workshop

Lujiazui semtinde Shanghai Kulesi’nin yanında Doğu’nun İncisi Kulesi, Jin Mao Kulesi ve Dünya Finans Merkezi binaları da ziyaretçilerine Shanghai’ı kuşbakışı izleme fırsatı sunuyor. Ancak Jin Mao ve Dünya Finans Merkezi’nin ortasında bulunan Shanghai Kulesi, yalnızca Lujiazui’deki diğer gökdelenlerden daha yüksek değil, aynı zamanda dünyanın en yüksek seyir terasına sahip.

Çin’in de en yüksek binası olan Shanghai Kulesi, dünyada ise Dubai’deki Burç Halife’den sonra en yüksek ikinci bina konumunda. Kullanılabilir en yüksek kat açısından bakıldığında ise Shanghai Kulesi, dünyanın en uzun binası. Bunun yanında dünyadaki en yüksek otel de Shanghai Kulesi’nde bulunuyor.

Kule, 118. katında yer alan seyir terasını geçtiğimiz mayıs ayının başında ziyaretçilere açtı. 180 yuanlık (26 dolar) bir ücretle, yalnızca 55 saniyede seyir platformuna çıkabilir ve Shanghai’ı kuşbakışı görebilirsiniz.

Flights to Shanghai | Finnair China

546 metre yükseklikteki seyir terası, camdan bir duvarla çevrelenmiş durumda. Böylece ziyaretçilerine 360 derece panoramik görüş imkanı sağlıyor.

632 metre yüksekliğindeki Shanghai Kulesi, dünyanın en yüksek ikinci binası. Kule, yerin üstünde 127, yerin altında 5 kattan oluşuyor.

Kulede ayrıca fotoğraflarla ve videolarla Shanghai Kulesi’nin ve Çin’deki diğer gökdelenlerin tarihinin anlatıldığı bir sergi salonu da bulunuyor.

Shanghai Kulesi’nin temelleri Kasım 2008’de atıldı. Bu tarihe kadar Çin’in en yüksek binası unvanı Shanghai Finans Merkezi’ne aitti. Kulenin inşası 2013’te, dış cephesi de 2015’te tamamlandı. Temmuz 2016’da ise kulenin tamamlandığı duyuruldu. 118. kattaki seyir terasının ziyaretçilere açılması da Mayıs 2017’yi buldu. Kulenin maliyeti 2 milyar 400 milyon ABD Doları’na ulaştı.

Dünyanın en hızlı asansörü burada

Shanhai Kulesi’nin bir diğer ayırt edici özelliği ise asansörünün hızı. Asansör saniyede 20,5 metreyle bir çitadan biraz daha az bir hıza ulaşabiliyor. Ziyaretçiler adeta yıldırımla aynı hızda hareket edebilen bu asansörle seyir terasına ulaştıktan sonra Bund’ın manzarasını gözleyebilirler. Seyir platformundan aynı zamanda Suzhou ve Huangpu nehirlerinin Yangtze Nehri ve Doğu Çin Denizi’ne karıştığı noktayı da görme şansı elde edebilirsiniz.

Kule, aynı zamanda bir çevre dostu

Diğer taraftan Shanghai Kulesi, yeşil mimari elementleri bünyesinde barındırıyor. Örneğin, yağmur suları toplanıyor ve kule içinde kullanılabiliyor. Ayrıca kulede atık suların arıtılabileceği bir bölüm yer alıyor.

Bina, çevreci tasarımı nedeniyle Çin Yeşil Mimari Komitesi ve ABD Yeşil Mimari Konseyi’nden sertifika kazandı. Gensler’in sözcüsü 2013’te yaptığı bir açıklamada, kuleyi “dünyanın en yeşil ve süper yüksek kule yapısı” olarak tanımlamıştı.

Kaynak:China

Paylaş: