Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

KAVUK GELENEĞİ NEREDEN GELİYOR?

Tiyatrocular arasında önemli bir gelenek haline gelen Dümbüllü’nün kavuk geleneğinin kökeninin Kel Hasan Efendi’ye dayandığı ve kavuğun Kel Hasan Efendi’den İsmail Hakkı Dümbüllü’ye geçtiği biliniyor.

İsmail Dümbüllü kimdir? Dümbüllü'nün kavuğu nedir? Dümbüllü'nün fesi nedir?  Kavuğun yeni sahibi kim oldu? Kavuk kimlere verildi? Fes kimlere verildi? -  Haberler

İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kızı İpek Çıngay, kavuğun babasından ailesine miras kaldığını asıl kavuğun koruma altında olduğu,günümüzde bilinen kavuğun İsmail Dümbüllü’nun 1968 yılında ‘Kanlı Nigar’ oyununun prömiyerinde Dümbüllü tarafından Münir Özkul’a verilen takke olduğunu söyledi.

Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

İsmail Dümbüllü ‘Kanlı Nigar’ oyununun prömiyerinde giydiği kavuk önce Münir Özkul’a ondan da Ferhan Şensoy’a, Ferhan Şensoy’dan Rasim Öztekin’e ,Rasim Öztekin’den sonra ise en son sahibi Şevket Çoruh’a geçmiştir.

İsmail Dümbüllü ,Kel Hasan Efendi’den tarafından verilen kavuğun aileye bırakıldığı ve “Kavuk, bir bankanın kasasında!” muhafaza edilmektedir.

Paylaş: