Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Diyanet İşleri Başkanlığı’’ndan Açıklama;

Pandemi döneminde vatandaşların sıklıkla kullandıkları dezenfektan,kolonya kullanımı ve diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağı ile ilgili sıkça sorulan sorulara açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi.

Siyasilerden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a destek

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Diyanetin konu ile ilgili yaptığı bilgilendirme şu şekilde; Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur.

Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa diş macun kullanılmaması uygun olur.

Dezenfektan,Kolonya Kullanmak orucu Bozar mı?

Diyanet ayrıca virüsten,korunmak için kullanılan kolonya ve dezenfektanların içerisinde alkol bulunması nedeniyle orucu bozar mı ,haram mı?’ diye çok soru geldiğini söyledi. Tüketilen ve sarhoşluk veren alkolle ,dezenfektan amacıyla kullanılan bu alkolün karıştırılmaması gerektiği, kolonya ve dezenfektanın hijyen amaçlı kullanılmasının bir mahsuru olmadığını bildirildi.

Bakanlık: 8 kolonya üreticisi zam yapmamayı taahhüt etti - Ekonomi haberleri

Bununla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu yayınladığı fetvada“Oruçlu ve abdestli birisinin ellerini kolonya ve alkolle dezenfekte etmesinin bir sakıncası yok”dedi. Yani dezenfektan kullanmak orucu şüpheye düşmeyecek şekilde bozmayacağı bildirildi.

Dezenfektan - Eskişehir Haberler

Kaynak:Diyanet İşleri Başkanlığı

Paylaş: