Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Hikayesi de en az görüntüsü kadar ilginç! Devler kaldırımı| Mynet Seyahat

1986 Yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilen ve Kuzey İrlanda’da bulunan Giant’s Causeway yani Devler Kaldırımı 40.000’e yakın sütun ve irili ufaklı ilginç şekilleriyle, yeryüzündeki ilginç jeolojik oluşumlar arasındaki en dikkat çeken yerlerdendir. Devler Geçidi olarak da bilinen yer 1693 yılında keşfedilmiş 1740 yılında da tüm dünyaya duyurulmuştur. Devler Geçidi, hem doğa severlere hem de mitolojik hikayelerden hoşlananların ilgisini çekiyor.Gizemli duruşu ,kasvetli havası ile biraz ürkütsede görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yerli halk yüzyıllar önce devlerin bu ilginç kayaları kendilerine zafer yolu yapmak için diktiklerine inanıyor olsa da gerçekte ise tahmini 60 milyon yıl önce bölgede gerçekleşen volkanik patlamaların hızlı bir şekilde soğumasıyla oluşmuş. Magma soğudukça, bugün ki görülen hali olan altıgen sütunları ortaya çıkaracak şekilde çatlamıştır. Bazı yerlerde katılaşmış lav akıntıları 28 metre derinliğinde ve en yüksek sütunlar ise 12 metre yüksekliğindedir.

Hikayesi de en az görüntüsü kadar ilginç! Devler kaldırımı| Mynet Seyahat

Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış alması nedeniyle, Bazalt kayaları aşındıran yağmur suları Devler Kaldırımına bugünkü doğa üstü görünümünü kazandırmış ve sütunlar, yapısı bozulmadan günümüze kadar gelebilmiştir. Denize doğru uzanan sütunlardan oluşmuş bir yolu andıran ve toplam sayıları 37 bini aşan kayaların güzergahı üzerinde irili ufaklı mağaralar da bulunmaktadır.

Bölge bir çok filme sahne olmuştur.Büyük küçük herkesin izlediği Harry Potter, Dünyada en çok izlenen dizi olan Game of Thrones, ve Vikingler en bilinenleridir.

Paylaş: