Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Tereyağı Türk mutfağının en çok kullanılan vazgeçilmez besinleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.Tereyağ ile yapılan yemekler her zaman daha lezzetli ve artık sağlık açısından da faydalı olduğu kanıtlanmıştır.Ancak hakiki olması şartıyla yani tereyağının sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için doğal ve kaliteli olması gerekiyor.

Tereyağ Kalsiyum açısından oldukça zengin olan tereyağı, kemiklerin güçlenmesinde ve gelişiminde oldukça faydalıdır. Vücut için gerekli olan ve çocukların zekâ gelişiminde önemli bir rol oynayan Omega3 gibi doymamış yağ asitlerinin de tereyağının bünyesinde bulundurur.Yağ asitlerinden özellikle linol ve araşidon asitleri, insanın beyinsel zihinsel ve gelişiminde oldukça önemlidir.

Çocuklarda boy uzatmaya yardımcı besinler nelerdir? - Güncel yaşam haberleri

İçerdiği yüksek orandaki süt yağı sebebiyle zengin bir enerji kaynağı olan tereyağı tüketiminin büyüme çağındaki çocuklar için neden çok önemli bir besin kaynağıdır.Tereyağın içinde bulunan temel yağ asitleri, insan vücudu tarafından meydana getirilemediği gibi, tereyağının haricinde, diğer yağlarda da uygun miktar ve oranda bulunmuyor. Uzmanlara göre bunların yokluğu ise çocuklarda gelişmeyi büyük ölçüde engelliyor.

Tereyağın Faydaları

  • Tereyağın ,Antimantar ve iltihap giderici özelliği bulunmaktadır.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini güçlendirmektedir.
  • İçinde Omega3 gibi doymamış yağ asitlerinin barındırır.
  • Kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

ğunu belirten Uysal, “ çok değerli. Bu sebepten bunlara “temel yağ asitleri” deniliyor.

Doğal tereyağı nasıl anlaşılır?


Tereyağının doğal olup olmadığını anlamanın yollarından biriside kıvamıdır.Hakiki tereyağ oda sıcaklığında hemen erir. Oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir kıvama gelir.Tüketim süresi daha kısadır.

Tereyağı Sağlık Faydaları – Şifalı Bitki Deposu

. Ayrıca tavada eridiğinde çıkan köpüklerde tereyağının doğal olduğunu gösterir.İçinde su oranı çok olan yağ çok sıçrar.

Tereyağı Hakkında Bilmediklerimiz... - Kamu Saati

Doğal Tereyağ Nasıl Olur?
Bazı  tereyağının sapsarı,bazısı beyaz olur.Gerçek tereyağın kokusu güzeldir.İçinde katkı maddesi (bazen patates püresi katılır yada katı bitkisel yağ ile karıştırılır.)olan yağlar ,insanı rahatsız edecek şekilde kötü kokar.

Paylaş: