Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Selçuklu dönemine ait Anadolu topraklarında az sayıda orijinalliğini korumakta olan mimari eser bulunmaktadır.Bunladan bir tanesi de Sivas Divriği Ulu Camii’dir. Ulu Cami,Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından darüşşifa ise eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır.

Sivas Divriği Ulu Camii Genel Bilgi

MİNBER:Camiyle yaşıt olan bu minber en uzun ömürlü ağaç olan abanoz ağacından yapılmış ve hala ilk günkü gibi sağlam ve orijinalliğini korumaktadır.

Divriği Ulu Cami'nin Tarihi Hakkında Öğrenmeniz Gereken 8 Bilgi - onedio.com

CENNET KAPISI:Yapısının cami bölümünde üç,darüşşifa da ise bir tane olmak üzere toplam dört kapısı vardır.Bunlardan biri olan cennet kapısı en ihtişamlı olanıdır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Cennet Kapı - Kültür Portalı - Medya  Kütüphanesi

Kapı üzerinde tüm motifler cenneti tasfir etmektedir.Cennet kapısının arka yüzünün solunda ,demir oksit boyasıyla boyanarak yapılan bir mızrak ,bir de meşale motifi mevcuttur. MIZRAK:GÜCÜ- MEŞALE: İLMİ temsil etmektedir.

BATI KAPISI:Kapının dışında sağ tarafta çift başlı kartal,sol tarafta ise hem çift başlı kartal hem de başı öne doğru eğik şahin motifi bulunmaktadır.

Divriği Ulucami Kapılara Düşen Gölgeler - YouTube

Çift başlı kartal Anadolu Selçuklularınını simgeleyen bir amblemdir.Gücü, asaleti ve özgürlüğü temsil etmektedir.Başı öne doğru eğik şahin ise Mengücek Beyliği’nin temsil sembolüdür.

Mengücek Beyliği’nin Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlılığını ve saygısını göstermek üzere Şahin figürü,başı öne eğik olarak taşa nakşedilmiştir.

Paylaş: