Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Bursluluk Sınavı Çalışma Taktikleri


– Öncelikle Türkiye’de merkezi olarak yapılan sınavlarda, özellikle son 3-4 yıldır sorularda kelime sayısı artmıştır.Bunun amacı öğrencilerin türkçe dil becerisini arttırmak ve okuduğunu anlamayı arttırmak.Sınavlarda,artık sadece türkçede değil diğer fen,sosyal.matematik sorularında da kelime sayısının artığı görülmektedir.Bol bol kitap,dergi,gazete okuyun,okuma hızınızı arttırın.

-Matematiği çıkmaz bir yol olarak görmeyin.Onun yerine konu tekrarı yapın,dikkatli okuyun,bol soru çözün, tıpkı bir oyun gibi kurallara uyarsanız sonuca mutlaka ulaşırsınız.

-Kitap okumak,sohbet etmek,güncel haberleri takip etmek hayat görüşünüzü geliştirecektir.

-Planlı çalışın,hergün çalışacağınız zamanı,çözeceğinin soru sayısını belirleyin ve kararlı olun.

-Çok okuyun,araştırın,yeni atasözleri ve deyimler öğrenmeye ,yeni kelimeler öğrenin.Günlük konuşmalarınızda yeni öğrendiğiniz kelimelere yer verin.Öykü,roman,gezi,araştırma,bilimsel yayınlar okuyun.Bu sizi bilgi sahibi yaparken çok yönlü düşünmenize katkı sağlayacaktır.

-Birçok öğrencinin yaşadığı en büyük zorluklardan biride isteksizlik ve odaklanmadır.Kararlı olun,kendinize hedef koyun,hedefleriniz ulaşılabilir olsun günlük 1000 soru çözeceğim değil günlük 100 soru çözeceğim gibi..

-Olumsuz sorularda önce cevapları okuyun,olumlu sorularda soruyu okumayı unutmayın.

-Çok çalışın,hedef koyun,gezin,ailenizle vakit geçirin,zamanınızı dolu dolu kullanın.Hayal edin, azminizin,sizi hedeflere ulaştıracağına inanın.

-Yardım almaktan korkmayın,arkadaşınızla calışma taktikleri konusunda fikir alışverişinde bulunun.

-Teknoloji amaçlarınıza ulaşmak için sadece bir araçtır.Teknolojinin sizi esir almasına,bağımlı yapmasına izin vermeyin.

-Asla ve asla korkmayın,endişelenmeyin kimse sizden daha akıllı değildir,sadece disiplinli ve doğru çalışmayı öğrenmiştir. Hiçbir sınav son değil bir başlangıçtır.

Paylaş: