Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

KÜÇÜK YEŞİL BACA YA DA KÜÇÜK YEŞİL KOVA olarak da bilinen bu güzel ve ilginç kelebek 1865 yılında keşfedilmiştir,anavatanı Asya’dır.Koruma altında olan kelebek türlerindendir.

File:Close wing position of Burara amara Moore, 1865 – Small Green Awlet  WLB DSC 9170.jpg - Wikimedia Commons
Dişi Burara Amara

Kanat açıklığı 45-55 mm arasındadır.Çiçek nektarileri ile beslenir.

Burara Amara’yı ilk keşfeden Hesperiidae’de uzmanlaşmış İngiliz Entomolog Edward Yerbury Watson (27 Temmuz 1864 doğumlu bilimci bir kargaşa sırsında vurularak 8 Kasım 1897 silahla vurularak öldürüldü.)Bu kelebek hakkında aşağıdaki notu düşmüştür.

BugsAlive: Hesperiidae of Thailand Checklist
Erkek Burara Amara
  • Yeşilimsi bir parlaklığa sahip üstte kahverengi; erkekte ön kanatlı sarı kosta( Kaburga, damar veya benzeri yapılar. Böcek türlerinin kanatlarının ön kenarına paralel giden damar), dişide daha az belirgindir;
  • Siyahımsı subbasal(  merkezi korneanın, sinir lifi demetleri) yamalı erkek. Her iki kanadın kirpikleri kısa ve kahverengimsi beyazdır.
  • Gövde koyu kahverengi; grimsi segmental bantlı karın. 
  • Alt taraf, ön kanat kahverengidir, kosta tabanı boyunca mavimsi siyah olur; arka kenar boşluğu geniş kahverengimsi beyaz; 
  • Arka kanat mavimsi siyah; Her iki kanadın damarları kahverengimsi beyazdır, aralarındaki boşluk tüm uzunlukları boyunca uzanan grimsi mavi paralel bir çizgiye sahiptir. 
  • Her iki kanatta da siyah sarı-sarı-çevrelenmiş bazal nokta bulunur. Önde ve altında toraks, baş, palpi, bacaklar, karın ortası ve anal küme koyu sarı. Siyah noktalı femora ve kaval kemiği; karın yanları siyah, segmental bantlar belirgin, kirpikler grimsi.
Paylaş: