Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

PLAKA KODU: 14


TELEFON KODU: 0374


YÜZÖLÇÜMÜ:
8458.00 KM2

RAKIM:726


NÜFUSU:
Merkez : 106.285,Dörtdivan :7.139,Gerede :34.277,Göynük:15.423,Kıbrıscık :3.220,Mengen :14.355,Mudurnu :19.327, Seben :5.250,Yeniçağ :7.294


COĞRAFİ KONUMU: Bolu 3032’ ve 32 36’ doğu boylamları, 4006’ ve 4101’ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Bolu, Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Batısında; Sakarya ve Düzce, güneybatısında; Bilecik ve Eskişehir, güneyinde; Ankara, doğusunda; Çankırı ve Karabük, kuzeyinde; Zonguldak illeri vardır.

Bolu | 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları - Evrensel


TARİHÇESİ: Bolu’nun ilk sakinleri Hititlerdir. M.Ö. 1211 senelerinde bütün Hitit toprakları gibi Bolu da Frigyalıların eline geçti. Frigyalıları yenen Lidyalılar Bolu’ya sahip oldular. Persler M.Ö. 6. asırda (546 senesinde) Lidyalıları yenince kısa bir müddet bölgeye hakim oldular. 200 sene Misya ve Patlagonya isimleri altında genel valilerle idare ettiler.

Bolu

M.Ö. 336’da Makedonya Kralı Büyük İskender, Persleri yenerek Anadolu’nun birçok yeri gibi Bolu’yu da ele geçirdi. Büyük İskender’in ölümü üzerine Makedonya Krallığı yıkılınca, Anadolu’nun bazı yerlerini Yunanlı olmayan fakat Yunan kültürü altında kalan milletler ele geçirdiler. Bugün bazı Afrika ülkelerinin resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Fakat bu ülkenin İngiliz ve Fransız milletiyle ilgisi yoktur. İşte o zamanda Yunanca konuşan, fakat Yunanlılıkla ilgisi olmayan bazı milletler, Anadolu’nun bazı bölgelerine hakim oldular.

Bolu’da da Bitinya Krallığı kuruldu. M. Ö. birinci asırda Pers asıllı fakat Yunanca konuşan Pontus Devleti saldırınca, Bitinya’nın son kralı Üçüncü Nikomedes Romalıları yardıma çağırdı. Pontus Krallığı yenildi. Bitinya Kralı Üçüncü Nikomedes ölünce vasiyeti icabı Bolu bölgesi Roma İmparatorluğuna katıldı. Roma 395 senesinde ikiye parçalanınca Bolu, Doğu Roma’nın yani Bizans’ın payına düştü.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkler, Anadolu’nun batısına doğru ilerlemeye devam ettiler. Alparslan’ın oğlu Melikşah, Süleyman Şahı Kızılırmak ile İstanbul arasındaki bölgeyi almaya memur etti ve bölgeye yerleştirilmek üzere Türkistan’dan gelen 100.000 Türkmen verdi. Bolu, bölgeye yapılan akınlar sırasında Horasanlı Aslahaddin tarafından fethedildi. 1074’te Bolu’ya yerleşen Türkmenler, Bizanslıların çok önceleri Balkanlardan getirdikleri Bulgar, Peçenek, Uz ve Kuman Türkleri ile kolayca kaynaştılar. Bolu ve köyleri tamamen Türkleşerek Türk isimleri aldılar. Dadurga, Salur, Karken, Yenice, Çatak, Berk, Karaceli, Bayındır, Yuva ve daha pekçok yerin ismi hep Türk boylarının isimleridir.

Balkanlardan gelen Türkler Hıristiyanlaşmış, fakat Türkçe lisanını, örf ve adetlerini unutmamışlardı. Bunlar kısa zamanda Müslüman oldular. Selçuklu Devletinin komutanları Artuk, Tutuk, Danişmend, Karatekin ve Saltuk beyler, Süleyman Şahın emrinde İstanbul sınırına dayandılar.

Haçlı seferlerinde kısa bir müddet Bolu’ya Trobzon Rum İmparatorluğu hakim oldu ise de, bölgedeki halk Türk olduğundan bu işgal kısa sürdü.

Bolu'nun Tarihi Yerleri | 30 Tarihi Yapı | Biletbayi.com

1197’de Bolu ikinci defa fethedildi. Selçuklu Devleti yıkılınca (1308) bir ara Bolu Moğolların eline geçti. Osmanlı Devleti kurulunca, Osman Gazi zamanında Bolu, Göynük, Mudurnu ve Taraklı Konuralp tarafından fethedildi. Orhan Gazi zamanında ise Akçakoca, Kandıra, Düzce ve Üsküb fethedildi. Timur Hanın Ankara Savaşı zamanında Bolu, Candaroğulları (İsfendiyaroğulları)nın hakimiyetine geçmişse de, İkinci Murad Han zamanında yeniden Osmanlı Devletinin idaresine geçti. 1324-1694 arasında sancak olarak idare edildi. Bu tarihten sonra Voyvodalık haline getirildi. Kanuni şehzadelik devrinde Bolu’da valilik yaptı.

1811-1864 arasında tekrar bağımsız sancak haline geldi. Kütahya’daki Anadolu Beylerbeyliğine bağlı 14 sancak (vilayet) merkezinden biri oldu. Tanzimattan sonra, sancak olarak Kastamonu’ya bağlandı. Birinci Dünya Harbinden sonra düşman istilası görmediyse de maddi zarar gördü. Nüfus ve ticareti azaldı. Cumhuriyet devrinde vilayet oldu. Son senelerde yeniden her sahada gelişmeye başlamıştır. (KAYNAK: BOLU VALİLİĞİ)

Bolu Tarihi (Bithynium, Claudiopolis, Eski Hisar) - Özhan Öztürk Makaleleri


İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ: Bolu’nun iklimi deniz iklimi ile iç Anadolu’nun kara iklimi arasında bir geçiş alanıdır. Karadenize yakın yerlerde yazlar serin ve kışlar ılık geçer. Yaz ve kış arasında sıcaklık farkı azdır. İç kısımlarda ise yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır. Bolu’nun yarıdan fazlası ormanlık alana sahiptir. Ormanlarda koyun, kavak, kestane, ıhlamur, defne, karaağaç, meşe, gürgen, dışbudak ve 1.200m sonra çam ağaçları ile çok zengin ağaç türlerine sahiptir. Topraklarının %20’si ekili arazidir. Çayır ve meralar geniş yer tutar- Bolu’da meyve ağaçları da çok fazladır.

Bolu Gezi Rehberi | obilet.com - Blog


İLÇELERİ: Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağ.

Bolu Haritası: Bolu İlçeleri Nelerdir? Bolu İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç  İlçesi Vardır?


KOMŞUİLLERİ:Zonguldak, Sakarya, Çankırı, Düzce, Ankara, Bilecik illeri ile komşudur.


GEZİLECEK YERLER: Abant Gölü ve Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Pakı, Gölcük Tabiat Parkı, Çubuk Gölü, Zafer Kulesi, Bolu Müzesi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Seben Kaya Evleri, Akkayalar Travertenleri, Seben Gölü, Esentepe (Arkut Dağı) Kayak Merkezi, Bolu Kaplıcaları, Akşemseddin Türbesi, Tokadı Hayreddin Türbesi.

İstanbul - Bolu Otobüs Bileti Fiyatları ve Sefer Saatleri - Bilet.com


MEŞHUR LEZZETLERİ: Ovmaç Çorbası, Abant Kebabı, Bolu Kebabı, Bolu Köftesi, Mengen Pilavı, Paşa Pilavı, Kaldırık Dolması, Keşli Cevizli Erişte, Bakla Çullaması, Çiğ Börek, Patatesli Köy Ekmeği, Saray Helvası, Bakla Çorbası, Bolu Usulü Kıymalı Kömbe, Kabaklı Gözleme, Bolubeyi Tatlısı.

Yemeden,görmeden dönmeyin ! – Bolu Göynük Belediyesi

Bolu’da ortalama otel fiyatları 2021 yılı fiyatları 3 yıldızlı oteller 231 TL ,5 yıldızlı oteller ise geceliği 468 TL’den başlamaktadır.

Bolu Otelleri - Çoğu otelde ücretsiz iptal | Bolu Otel Fiyatları |  Hotels.com

Paylaş: